خرید و فروش خودرو

خرید ماشین در نروژ و فروش آن

در کشور نروژ، به خاطر وجود سیستم مالیاتی یکپارچه و دقیق و دسترسی آسان به میزان درآمد و مالیات پرداختی و در نتیجه میزان اعتبار یا کردیت افراد، مالک شدن یک خودرو حتی با داشتن یک درآمد متوسط یا نسبتا کم امری بسیار آسان و سریع است. در ادامه این مطلب، به مراحل خرید ماشین در نروژ یا کرایه ماشین در نروژ از انتخاب تا خرید، نکات مهم در خرید خودرو، شرایط لیزینگ خودرو و نحوه و شرایط کرایه خودرو در نروژ اشاره مختصری خواهیم کرد.

خرید و فروش خودرو در نروژ

قدم اول انتخاب خودروی مورد نظرتان است. یک راه این است که شخصا به بنگاه های فروش خودرو در نروژ یا به زبان نروژی Forhandler ها بروید. بسیاری از بنگاه های خرید ماشین در نروژ و فروش آن، تنها با یک «کردیت چک» (Kreditvurdering) ساده می توانند به راحتی سوئیچ خودروی مورد نظرتان را حتی در همان روز اولی که به بنگاه مراجعه می کنید، در اختیار شما بگذارند. بسیاری از این بنگاه ها خودشان دارای موسسات اعتباری مستقلی از سایر بانک ها هستند که با شرایط ویژه وام هایی را با شرایط متفاوت به شما پیشنهاد می کنند.

راه دیگر، مراجعه به بخش بازار خودرو سایت فین است که در آنجا با انبوهی از آگهی های خرید ماشین در نروژ و فروش آن مواجه می شوید. در این سایت، که در نروژ یک سایت کاملا شناخته شده و قابل اطمینان است، می توانید خودروی مورد نظرتان را از افراد عادی یا از بنگاه های خرید و فروش خودرو خریداری کرده و یا به صورت لیزینگ تهیه کنید. در صورت لیزینگ خودرو، معمولا هزینه ای به صورت پیش پرداخت یا به زبان نروژی Innskudd به فرد مالک خودرو پرداخت می شود (به مبلغ سپرده، سودی تعلق نمی گیرد) و هزینه ای هم به صورت اجاره ماهیانه در نظر گرفته می شود که ماهانه فرد مستاجر به موجر پرداخت می کند. حداقل مدت زمان قرارداد لیزینگ ها هم ۳ سال است و بزرگترین مزیت گزینه لیزینگ خودرو به نسبت گزینه خرید خودرو این است که نیازی به گرفتن وام خودرو یا کردیت از بانک دیگر ندارید. این گزینه برای افرادی که تمایل به گرفتن وام ندارند و دوست دارند بعد از سه سال حتما نوع و مدل خودرویشان را عوض کنند، گزینه مناسبی می تواند باشد.

خرید خودرو در نروژ و فروش آن

چگونه وام برای خرید خودرو بگیریم؟

قدم بعدی، دریافت وام خرید ماشین در نروژ یا به زبان نروژی Billån است. متداول ترین راه برای دریافت وام خودرو (که به صورت کاملا آنلاین و غیر حضوری ست) این است که در صورتی که حقوق ماهیانه شما در یک بازه زمانی مشخص و به صورت مرتب به حساب شخصی شما واریز شود، تمامی بانک ها در نروژ به شما وام خودرو پیشنهاد می کنند و شما می توانید با بررسی شرایط وام های مختلف در اینجا ارزانترین و بهترین آنها را با بهترین شرایط بازپرداختی و سود انتخاب کنید. بسته به شرایط درآمدی شما و اینکه چه مدت در نروژ زندگی کرده باشید و به قول معروف اینکه چقدر اعتبار وام داشته باشید، شرایط دریافت وام خودرو متفاوت خواهد بود. در برخی موارد، ممکن است سهم پرداختی توسط شما از کل مبلغ وام تا سقف ۳۵% از کل مبلغ خرید خودرو باشد اما بسته به شرایط فردی، می تواند مبلغ وام دریافتی حتی کل مبلغ خودرو (۱۰۰%) را هم بپوشاند. 

بدیهی ست هرچقدر مقدار پول پیش پرداخت تان بیشتر باشد، وام کمتر و در نتیجه سود کمتری پرداخت خواهید کرد و بالعکس. سود معمول وام های خرید ماشین در نروژ بسته به شرایط پرداختی یعنی مدت وام، میزان وام و نوع خودرو بسیار متغیر است اما می توان گفت به طور متوسط در بازه ی ۳ تا ۶ درصد متغیر است. در صورت دریافت وام خودرو، مانعی قانونی به عنوان «پانت» Pant به صورت خودکار در داخل قرارداد وام شما گنجانده خواهد شد که به این معناست که تا زمانی که وام خودروی شما تسویه نشده، شما نمی توانید خودرو را مستقلا به فروش برسانید. در اینجا می توانید با وارد کردن پلاک خودرو، وضعیت «پانت» هر خودروی ثبت شده در نروژ را چک کنید.

نکات مهم در هنگام خرید ماشین در نروژ

 1. نوشتن یک قرارداد رسمی خرید که توسط طرفین قرارداد امضاء شده باشد یکی از کار های مهم در هنگام خرید ماشین در نروژ می باشد. شما می توانید نمونه این قرارداد را به صورت کاملا دیجیتال در اینجا تهیه کنید.
 2. کارکرد خودرو (کیلومتر شمار) و مدل خودرو را خوب چک کنید. کارکرد سالانه یک خودرو به طور معمول و متوسط بین ۱۳ تا ۱۷ هزار کیلومتر است.
 3. از اینکه خودرو دارای Pant یا Heftelse است یا نه مطمئن شوید. شما می توانید از اینجا این موضوع را چک کنید. در صورتی که خودرو دارای پانت یا مانع برای فروش خودرو بود، به عنوان یک خریدار بایستی آن را به بانک یا موسسه مالی اعتباری که وام خودرو از آن می خواهید اطلاع دهید و یک تاییدیه از آنها مبنی بر ابطال پانت موجود روی خودرو دریافت کنید. پس از آنکه پانت باقیمانده از مبلغ توافق شده بین خریدار و فروشنده کم شد، مابقی پول(در صورت وجود) به شخص فروشنده پرداخت خواهد شد. اطلاعات تکمیلی را در سایت سازمان حمل و نقل جاده ای نروژ در اینجا دنبال کنید.
 4. سابقه مالکیت خودرو را خوب بررسی کنید. این کار را می توانید از راه دیدن کارت شناسایی خودرو یا Vognkort انجام دهید. اگر به هر علتی دسترسی به کارت خودرو را ندارید، می توانید یا با شماره ۰۲۰۳۰ (سازمان راهنمایی و رانندگی نروژ) تماس بگیرید تا و یا اینکه پیامکی به شماره ۲۲۸۲ بفرستید(با نوشتن کلمه REGNR و سپس با یک فاصله شماره پلاک خودرو ) تا اطلاعات مربوط به مالک/مالکان خودرو به صورت پیامک در اختیارتان قرار گیرد. هزینه هر پیامک ۳ کرون است. اگر هم قصد دارید که اطلاعات عمومی در مورد شرایط و مشخصات فنی خودرو از جمله آخرین تاریخ معاینه فنی خودرو را بدست بیاورید به اینجا بروید. اطلاعات تکمیلی در این زمینه را در مطلب اینجا دنبال کنید.
 5. اینکه آخرین تاریخ معاینه فنی خودرو یا EU-kontroll و مهلت بعدی معاینه فنی خودرو چه زمانیست را خوب بررسی کنید. برای این کار به اینجا بروید. خودرو هایی که بدون معاینه فنی خودرو در سطح جاده ها تردد کنند، مشمول جریمه خواهند بود.
 6. پیش از خرید خودرو، با آن یک رانندگی امتحانی کنید و تمامی نکات فنی خودرو را خودتان شخصا بررسی کنید. اطلاعات تکمیلی را در اینجا دنبال کنید.
 7. قبل از خرید ماشین در نروژ حتما چک کنید که هزینه عوارض سالیانه خودرو پرداخت شده یا نه. برای اطلاعات تکمیلی در مورد هزینه ها به اینجا بروید. خودرو هایی که پس از تاریخ سی ام جون هر سال ثبت شوند، مشمول نصف عوارض سالیانه خواهند شد.
 8. اطمینان حاصل کنید که تمامی کلیدهای مربوط به خودرو از جمله کلید یا سوئیچ یدکی را دریافت می کنید. در بیشتر خودروهای جدید، تهیه مجدد این کلیدها گزینه ای ارزان نخواهد بود.
 9. فراموش نکنید که پس از انتقال مالکیت خودرو، از دستگاه ثبت عبور و مرور طرح ترافیک یا همان Bombrikken خودتان استفاده کنید. دقت داشته باشید که این دستگاه شخصی ست و با انتقال مالکیت خودرو، مالکیت آن منتقل نمی شود. اطلاعات تکمیلی را در اینجا دنبال کنید.
 10. یکی از مهمترین نکات در مورد خرید خودرو در نروژ بیمه است. پیش از نقل و انتقال رسمی مالکیت خودرو و دریافت کارت خودرو، بایستی آن را بیمه کرده باشید. بنابراین، بیمه را فراموش نکنید. برای بیمه کردن خودرو، بهترین گزینه استفاده از خدمات بیمه بانکی ست که در آنجا حقوق ماهیانه تان واریز می شود چون معمولا تخفیف ها و پیشنهادات بهتری در مقایسه با سایر بانکها و موسسات مالی و اعتباری دریافت خواهید نمود.
 11. کارت شناسایی خودرو یا Vognkort شامل دو قسمت است. قسمت اول یا Del1 شامل اطلاعاتی از جمله مشخصات عمومی و فنی خودرو است که همیشه بایستی در داخل خودرو باشد. قسمت دوم یا Del2 شامل اطلاعاتی از جمله مشخصات مالک یا مالکین خودرو و بخش ویژه ای ست که مربوط به زمانیست که قصد نقل و انتقال مالکیت خودرو را دارید. این قسمت کارت شناسایی خودرو را لازم نیست در داخل خودرو بگذارید بلکه بایستی آن را همیشه در خانه نگهداری کنید و در زمان های لازم مثل زمان خرید ماشین در نروژ و فروش آن، از آن برای اطلاع دادن نقل و انتقال خودرو به سازمان راهنمایی و رانندگی استفاده کنید. اطلاعات تکمیلی را می توانید در اینجا مطالعه نمایید.

کرایه خودرو در نروژ

داشتن و مالک بودن خودرو در کشور نروژ به طور کلی صرف نظر از اینکه اصلا یک سرمایه گذاری محسوب نمی شود، بلکه یک بار و هزینه نسبتا سنگین در سبد خانوار تلقی می شود. به استثنای خودرو های برقی و هیبریدی و هیدروژنی که در نروژ از یارانه های دولتی و معافیت های مالیاتی و مزایای ترافیکی متعددی بهره مند هستند، تردد و نگهداری سایر خودروهای سوخت فسیلی در نروژ( بنزینی یا دیزلی ) مشمول هزینه های ماهیانه و سالیانه متعددی می شود. هزینه هایی از جمله بیمه خودرو، هزینه ثبت و پلاک خودرو، سوخت نسبتا گران (لیتری در حدود ۱۱ تا ۱۵ کرون)، هزینه پارکینگ، هزینه تعمیرات و نگهداری دوره ای، هزینه طرح ترافیک یا Bomavgift و عوارض سالانه دولتی و…

موسسات کرایه خودرو در نروژ

به همین خاطر، کرایه خودرو به جای خرید ماشین در نروژ، یک امر و اتفاق بسیار متداول و عادی است. برای کرایه خودرو در نروژ، موسسات و بنگاه های شناخته شده و بین المللی زیادی وجود دارند. موسساتی از جمله:

اگر هم قصد دارید که یک جا تمامی موسسات کرایه خودرو در نروژ را از نظر قیمت و شرایط اجاره مقایسه کنید، چندین سایت معروف در نروژ این امکانات را در اختیار شما قرار می دهند. هر کدام از این شرکت ها شرایط و مقررات مربوط به خودشان را برای کرایه خودرو دارند اما به طور کلی داشتن گواهینامه معتبر در اروپا شرط اصلی و لازم برای استفاده از خدمات این شرکت هاست.

راه دیگری که برای کرایه خودرو در نروژ وجود دارد، کرایه از افراد حقیقی به صورت خصوصی از سایت معتبر Nabobil است. این شرکت در واقع واسط بین اجاره کننده و اجاره دهنده ست که ۲۰% از هزینه کل اجاره خودرو را به عنوان هزینه اداری و بیمه تکمیلی بر می دارد اما معامله را برای هر دو طرف اجاره یک معامله امن و بی دردسر می کند. ۵% از هزینه اجاره هم به عنوان مالیات بر ارزش افزوده یا VAT محسوب می شود و در نهایت ۷۵% از مبلغ کل اجاره پس از پایان مدت اجاره به فرد اجاره دهنده پرداخت می شود.

از طرفی، اجاره دادن خودرو برای افرادی که استفاده زیادی از خودروی عموما پارک شده و کم استفاده خود ندارند، یک منبع درآمدی ست و از طرفی دیگر برای افرادی که مایل به سرمایه گذاری زیادی برای خودرو نیستند و یا قدرت مالی ندارند و یا اساسا تنها برای زمان های مشخصی نیاز به خودرو دارند، یک گزینه کاملا مناسب و مقرون به صرفه محسوب می شود.

نحوه اجاره خودرو هم بسیار ساده و بی دردسر است. کافیست نام شهر یا منطقه و تاریخ یا بازه ی اجاره خودرو را در داخل سایت این شرکت وارد کنید تا با انبوهی از انتخاب های متفاوت مواجه شوید. تمامی افرادی که در این سایت چه به عنوان اجاره کننده و چه به عنوان اجاره دهنده ثبت نام می کنند، بایستی اطلاعات کامل از جمله شماره ملی نروژی، شماره گواهینامه رانندگی، شماره تلفن، نشانی محل زندگی و اطلاعات مربوط به خودرو (برای مالکان خودرو) را به ثبت برسانند تا بتوانند از خدمات سایت استفاده کنند. سایت در دو نسخه نروژی و انگلیسی برای عموم افراد مقیم در نروژ قابل استفاده است. تمامی مقررات و شرایط اجاره و یا خرید ماشین در نروژ را، از این سایت می توانید در اینجا بخوانید.

چنانچه نظر، سوال، پیشنهاد و یا انتقادی داشتید، می توانید در بخش نظرات در انتهای همین پست آن را با ما در میان بگذارید.

اگر مایل به دیدن دیگر مطالب سایت ازفرنگ هستید؛ پیشنهاد می کنیم تا از مطالب زیر بازدید کنید.

 • اسم پست و لینکش
 • اسم پست و لینکش
 • اسم پست و لینکش
 • اسم پست و لینکش

بازنشر از: وبسایت زیر آسمان نروژ

منابع مرتبط:

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *