دوچرخه سواری و هوای پاک هلند

دوچرخه سواری و هوای پاک هلند

هوای پاک هلند همیشه یک مزیت ویژه برای این کشور بوده است، اما چرا هلند به این هوای پاک دست یافت و از آن بهره برد؟ در این پست به یکی از عوامل اصلی این هوای پاک هلند یعنی دو چرخه ها می پردازیم.

به دنبال هوای پاک در هلند

به هلند می گویند کشور دوچرخه سواران! هفده میلیون نفر جمعیت دارد و بیشتر از ۲۲ میلیون دوچرخه! بیشتر از ۱۳ میلیون نفر از ساکنان هلند به طور معمول از دوچرخه استفاده می کنند و بیشتر از ۳۵ هزار کیلومتر مسیر مخصوص دوچرخه سواری در این کشور وجود دارد، یعنی حدود یک چهارم طول جاده های ماشین رو!

اما هوای پاک در هلند همیشگی نبوده است؛ در سال ۱۹۵۷ کمی بعد از جنگ جهانی درآمد متوسط هلندی ها به یکباره رشد زیادی کرده بود و بسیاری از مردم توانایی خرید ماشین را پیدا کردند. واردات و تولید ماشین زیاد شد و ترافیک در خیابان ها شدیدتر. اول شروع کردند به خراب کردن خانه های قدیمی و وسیع و به جای آن ساختمان های بلند و آپارتمان ساختند تا خیابان ها پهن تر شود و بتواند تعداد ماشین بیشتری را در خود جا دهد. حتی بعضی از مسیرهای دوچرخه در آن زمان را از بین بردند و به ماشین ها اختصاص دادند. بعد دیدند که اینطور نمی شود: با بیشتر شدن فضای خیابان ها، تعداد ماشین ها چند برابر می شد! آلودگی هوا در بعضی شهرها بالا رفته بود و تصادفات جاده ای بیشتر و بیشتر می شد. سال ۱۹۷۱ تعداد کودکانی که در تصادفات کشته شدند به ۴۰۰ نفر رسید. عده ای شروع کردند به اعتراض و تظاهرات خیابانی، که: دست از کشتار کودکان بردارید! آنها حق دارند زندگی سالمی داشته باشند، پیاده روی کنند، دوچرخه سواری کنند و هوای پاک داشته باشند!

تظاهرات خیابانی هوای پاک در هلند

چند سال طول کشید و این اعتراضات نیز ادامه داشت تا این اعتراضات مردمی با بحران نفتی سال ۱۹۷۳ همزمان شد.

نخست وزیر هلند در تلویزیون ظاهر شد و گفت که صدای اعتراضات مردم را شنیده و وقتش رسیده که سبک زندگی مان را تغییر دهیم! سیاستگذاران دولت او به این نتیجه رسیده بودند که تنها راه حل برای اینکه حمل و نقل با سوخت فسیلی کمتر و آلودگی کمتر صورت بگیرد، هوای پاک در هلند بازگردد، تصادفات کمتر شود و در عین حال رفاه مردم کاهش پیدا نکند، توسعه و بهبود جدی دوچرخه سواری است.

سیاست های توسعه دوچرخه سواری ایمن در شهرهای هلند از همان زمان به صورت جدی پیگیری شد. در قسمت بعد درباره سیاست های موثر دولت هلند برای ترویج و توسعه دوچرخه سواری خواهیم نوشت. و اینکه دوچرخه سواری در هوای پاک هلند چه تاثیر بسزایی داشته است.

چنانچه نظر، سوال، پیشنهاد و یا انتقادی داشتید، می توانید در بخش نظرات در انتهای همین پست آن را با ما در میان بگذارید.

اگر مایل به دیدن دیگر مطالب سایت ازفرنگ هستید؛ پیشنهاد می کنیم تا از مطالب زیر بازدید کنید.

  • در این قسمت باید بین ۳ الی ۶ پست مربوط قرار بگیرد.

بازنشر از: کانال تلگرامی زیر گنبد کبود

منابع: لینک یکلینک دو

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *