ژاپن را بهتر بشناسیم

سفر به توکیو

ژاپن یکی از کشور های پیشرو در صنعت و تکنولوژی همراه با تمدن و طبیعتی بی نظیر،این کشور را تبدیل به یکی از قطب های مسافرتی و مهاجرتی در جهان کرده است

با ما همراه باشید تا توکیو را بهتر بشناسیم

ژاپن سرزمین سامورایی ها

ژاپن با مساحتی کمتر از یک چهارم ایران و جمعیتی در حدود ۱۲۸ میلیون نفر دهمین کشور پرجمعیت جهان است. توکیو، پایتخت ژاپن با بالغ بر ۳۵ میلیون نفر جمعیت از بزرگترین و گرانترین پایتخت‌های جهان به شمار می‌آید.

موقعیت ژاپن روی نقشه

ژاپن کشوری به صورت جزیره در شرق آسیا

سالهای پس از پیروزی انقلاب، آشنایی و شناخت اکثریت ایرانی ها با ژاپن و فرهنگ ژاپنی به سریال ” اوشین ” که در ایران با نام “سالهای دور از خانه” پخش شد و همچنین چند فیلم سامورایی که از تلویزیون ایران پخش شد محدود میشد.

پس از پایان جنگ ایران و عراق، سیلی از ایرانی های جویای کار به ژاپن سرازیر شدند و در بازگشت از دیده ها و شنیده های خود خاطرات فراوانی را تعریف کردند. متاسفانه رفتار مجرمانه تعداد اندکی ازایرانی ها در ژاپن، وضعیت را به شکلی در آورد تا روز بروز دریافت ویزای ژاپن برای ایرانی ها سخت تر شود و باعث گردید تا بازدید از این کشور حتی برای گردشگران ایرانی و برای زمانی محدود هم قدری دشوار باشد.

اقتصاد مهاجران ایرانی در ژاپن

اقتصاد کارگران مهاجر ایرانی در بین سال های ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۳

اشتیاق برای دانستن در مورد مردم و کشوری که بعد از جنگ جهانی دوم تقریبا از نظر اقتصادی نابود شد اما تنها در طول ۵۰ سال به یکی از غولهای اقتصادی دنیا تبدیل شده زیاد است. همواره با نوعی کنجکاوی همراه با حسرت در مورد ژاپن، کشوری که تکنولوژی جدید و زندگی مدرن را با فرهنگ سنتی خود درهم آمیخته به نحوی که به هیچ یک صدمه اساسی وارد نشده و آنچه در آن کشور است صحبت میشود.

مردم ژاپنی،چشم بادومی های متفکر

مردم ژاپن عمدتا آرام، کم سر و صدا، با ادب، تعارفی، مهربان و البته دیرآشنا هستند (خلق و خوی کاملا شرقی). احترام به بزرگتر یک اصل است که در روابط روزانه نیز تا حدودی مشهود است. در جامعه ژاپن ترکیب سنت و مدرنینه را بخوبی میتوان حس کرد.
نسل جوان تا حدودی با انگلیسی آشنایی داشته و درصورتیکه سوالی از آنها بپرسید، میتوانند کمکتان کنند. هر چند اگر زبان انگلیسی هم ندانند، اکثرا با ایما و اشاره و … کارتان را راه می اندازند.

ین واحد پول ژاپن

مهم ترین چیزی که حتما در سفر به توکیو نیاز خواهید داشت ین ژاپن است.واحد رسمی پول ژاپن “ین” است. سکه های رایج در ژاپن ۱، ۵، ۱۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۵۰۰ و اسکناس های رایج ۱,۰۰۰، ۲,۰۰۰، ۵,۰۰۰ و ۱۰,۰۰۰ ین می باشند. سکه بطور گسترده در تبادلات پولی روزانه بکار رفته و تا ۱ “ین” آخر مربوط به حساب را پرداخته یا دریافت میکنند. قطعا پس از چند خرید، جیبی پر از سکه خواهید داشت که به فکر خلاصی از آن در خریدهای بعدی خواهید افتاد. در ژاپن برای خرید یا مصارف دیگر نمیتوان از دلار، یورو و دیگر ارزها استفاده نمود. حتی خیلی از هتلها هم از قبول پولی بجز “ین” خودداری می کنند. پس لازم است قبل از ورود به ژاپن قدری “ین” تهیه کرده و برای مصارف اولیه همراه داشته باشید. ارزهای خارجی را میتوان در صرافی فرودگاه به “ین” تبدیل نمود ولی مانند اکثر نقاط دنیا، نرخ صرافی فرودگاه برای تبدیل خوب نیست. برای تبدیل پول در داخل شهر میتوان از بانکها، صرافی های سطح شهر و یا از دستگاههای مخصوص تبدیل پول استفاده نمود. صرافی ها و دستگاههای تبدیل پول عمدتا در مکانهای پر تردد گردشگران قرار داشته و در هر نقطه از شهر قابل درسترس نیستند اما شعب بانکها را در اکثر نقاط شهر میتوان یافت (مشکل بانکها ساعت کار اداری و بسته بودنشان در روزهای تعطیل است). یادتان باشد برای تبدیل پول در بانک ها و صرافی ها همراه داشتن پاسپورت ضروری است.

ین واحد پول ژاپن

ین واحد پول ژاپن است که دارای ارزش نسبتا خوبی در بین ارز ها میباشد

به ژاپن رسیدیم چکار کنیم؟

ورود به توکیو|قدم اول سفر به توکیو

در بدو ورود به فرودگاه، به قسمت پاسپورت کنترل هدایت می شوید. تمیزی، نظم و انضباط در همان لحظه ورود به سالن فرودگاه جلب توجه میکند. در داخل هواپیما و یا در سالن فرودگاه فرمهایی در اختیار شما قرار میگیرد که آنها را بطور کامل و دقیق پر کنید. در زمان کنترل پاسپورت، از شما عکس گرفته شده و انگشت نگاری می شوید (این کار برای همه مسافرین و ملیت ها انجام می شود). در قسمت تحویل بار هم تا مراجعه آخرین مسافر و دریافت آخرین چمدان، شخصی در محل حضور دارد تا در صورت نیاز کمک کرده یا جوابگوی سوال باشد. عبور از گمرک ورودی مراحل خاصی نداشته و عمدتا چمدانها را هم از زیر دستگاه اشعه ایکس رد نمی کنند و میتوان براحتی از سالن خارج شد (مگر اینکه به کسی شک کرده و درخواست تفتیش بار و چمدانهایش را بکنند). در سالن خروجی کیوسک اطلاعات گردشگری (Tourist Information) وجود دارد که میتوان اطلاعات مورد نیاز و نقشه شهر را مجانا دریافت نمود.

فرودگاه توکیو

در ابتدا سفر به توکیو با اولین مکانی که برخورد میکنید فرودگاه توکیو میباشد.توکیو دارای ۲ فرودگاه اصلی بنامهای ناریتا (Narita) با کد NRT و هانه¬دا (Haneda) با کد HND است. فرودگاه ناریتا با فاصله حدود ۷۰ کیلومتر از شهر توکیو عمدتا برای پروازهای بین المللی و فرودگاه هاندا با فاصله ۲۵ کیلومتر از شهر بیشتر برای پروازهای داخلی و کشورهای همسایه استفاده می شود. البته تعدادی از خطوط هوایی، پروازهای داخلی و بین المللی را هم از فرودگاه دیگر (ناریتا و یا هاندا) در برنامه پروازی خود دارند.

فرودگاه بین المللی توکیو

فرودگاه بین المللی توکیو

جابجایی از فرودگاه به شهر (و بالعکس) و همچنین جابجایی در داخل شهر: همانند دیگر شهر های مهم دنیا، وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی، اتوبوس و مترو برای جابجایی از فرودگاه به سطح شهر مورد استفاده قرار میگیرند.

تاکسی

توجه داشته باشید هزینه استفاده از تاکسی در ژاپن بسیار بسیار بالاست! برای مثال کرایه تاکسی از فرودگاه ناریتا تا شهر توکیو حدود ۲۰,۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ ین است (با فرض قیمت هر دلار ۳۵۰۰ تومان و برابری هر دلار معادل ۱۰۰ ین ژاپن، هر ین معادل ۳۵ تومان میشود) که مبلغ کرایه تاکسی حدود ۷۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و … تومان خواهد بود!!!

تاکسی در ژاپن با قیمتی نجومی

تاکسی های کشور ژاپن

کرایه جابجایی در سطح شهر نیز با تاکسی زیاد است. ورودی تاکسی ۷۰۰ ین برای ۲ کیلومتر اول و بعد به ازای هر ۳۰۰ متر ۱۰۰ ین به کرایه اضافه میشود. از ساعت ۱۰ شب تا ۵ صبح هم کرایه افزایش می یابد. پیشنهاد میکنم برای یک مسافرت با صرفه حتما از اتوبوس و مترو برای انتقال به شهر و جابجایی در سطح شهر استفاده کنید.

اتوبوس

اتوبوس های مسافربری با نام “Airport Limousine Bus” در جلو درب خروجی ترمینال فرودگاه، مسافرین را با قیمت مناسب به قسمتهای مهم و اصلی شهر میرسانند. بیشتر ترمینالهای مقصد این اتوبوسها در نزدیکی یکی از ایستگاههای مترو است و درصورت نیاز میتوان ادامه مسیر را با مترو انجام داد. بلیت این اتوبوسها را میتوان یا از کانتر مخصوص در محوطه سالن خروجی و یا از دستگاههای مخصوص فروش بلیت که در نزدیکی سکوی حرکت قرار دارند تهیه کرد. نقشه و مقاصد حرکتی اتوبوسها را میتوان از کانتر مخصوص در فرودگاه تهیه نمود. درباره قیمت بلیت با تخفیف هم از کانتر مربوطه سوال کنید. بعضا برای گردشگران تخفیف ویژه روی قیمت بلیت منظور میگردد.

اتوبوس در توکیو

سیستم اتوبوس رانی در توکیو ژاپن

از مزایای استفاده از اتوبوس، حمل کل بار و چمدانها با چرخ دستی فرودگاه تا کنار اتوبوس و تحویل به اتوبوس و دریافت آنها در مقصد است. (کارگران فرودگاه در کنار اتوبوس بار شما را در قسمت بار اتوبوس جای داده و به شما رسید میدهند تا در مقصد در قبال ارائه رسید بار خود را تحویل بگیرید). تماشای خیابانها در طول مسیر حرکت میتواند از دیگر دلایل استفاده از اتوبوس باشد اما بدلیل ترافیک و … بیشترین زمان رسیدن به شهر را دارد (بطور متوسط از فرودگاه ناریتا تا مرکز شهر حدود ۹۰ دقیقه)

در صورتیکه رسید پرواز شما به یکی از فرودگاههای فوق الذکر است اما باید ادامه مسیر خود به شهری دیگر را از ترمینال دیگری از همان فرودگاه و یا فرودگاه دیگر انجام دهید، میتوانید از اتوبوس های بین ترمینالها یا دو فرودگاه استفاده کنید. برنامه اتوبوسها منظم است و سرساعت حرکت میکنند.

اتوبوس دو طبقه در توکیو

اتوبوس دو طبقه در توکیو ژاپن به دلیل جمعیت زیاد مورد استفاده قرار میگیرد

مترو

مترو توکیو بسیار گسترده بوده و توسط آن میتوان به اکثر نقاط شهر دسترسی پیدا کرد. ایستگاه مترو در هر دو فرودگاه و در ترمینال های آنها قرار داشته و براحتی میتوان از داخل سالن اصلی به مترو دسترسی داشت. نقشه مترو در بیشتر ایستگاهها به زبان انگلیسی و رایگان در اختیار مسافرین قرار می گیرد. تهیه بلیت از دستگاههای مخصوص فروش بلیت در ورودی ایستگاه های مترو انجام می پذیرد.

نقشه مترو توکیو

نقشه در مترو توکیو به زبان انگلیسی هم ارائه میشود

با وجود قیمت مناسب تر از اتوبوس و دسترسی گسترده مترو به تمام نقاط شهر، تنها ایراد استفاده از مترو این است که اولا با توجه به گستردگی و تداخل خطوط مترو در توکیو ممکن است استفاده اولیه از آن برای بعضی از افراد کمی گیج کننده باشد و ثانیا بعضی مواقع برای رسیدن به مقصد باید چند خط عوض کرد که برای یک مسافر با بار و چمدان کمی مشکل است (بعضی از تقاطع خطوط مترو در نقشه با هم ارتباط دارند اما در عمل در داخل ایستگاه باید بیش از ۱۰۰ متر پیاده رفت و چند سکو را بالا و پایین کرد تا به خط دیگر رسید).

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر از کانتر راهنمای گردشگران (Tourist Information) که در هر دو فرودگاه قرار دارد کمک بگیرید. توجه داشته باشید که مترو و اتوبوسهای فرودگاه ۲۴ ساعته نیستند و اگر بعد از نیمه شب به فرودگاه برسید یا باید از تاکسی استفاده کرده و یا تا شروع ساعت کار آنها انتظار بکشید.

چند نکته برای استفاده بهتر از مترو

 • در صورت تمایل می توانید در هر دو فرودگاه بلیت رفت و برگشت (یا یکطرفه) از فرودگاه به شهر را همراه با بلیت استفاده نامحدود از مترو (۱، ۲ یا ۳ روزه) را از کانتر مخصوص با تخفیف خریداری کنید. تخفیف به گردشگران داده شده و ارائه پاسپورت در زمان خرید بلیت الزامی است.
بلیت مترو توکیو

انواع بلیت مترو در شهر توکیو با رنگ های مختلف عرضه میشود

 • کلیه خطوط مترو با رنگهای متفاوت و حروف انگلیسی (A, C, E, …) مشخص شده و ایستگاههای هر خط هم به ترتیب شماره گذاری شده اند. درنتیجه با بخاطر سپردن کد ایستگاه مثلا Z9 بجای نام میتسوکوشی مائه (Mitsukoshimae) راحت تر میتوان مسیرها را دنبال کرده و به مقاصد مورد نظر رسید.این ویژگی در زمانی که به ایستگاه وارد میشوید بسیار کمک کننده است که کدام قطار را در چه جهتی سوار شوید تا به مقصد مورد نظر برسید. مثلا اگر میخواهید از ایستگاه Z9 با نام (Mitsukoshimae) به ایستگاه Z3 با نام (Aoyama-itchome) بروید، دیگر لازم نیست روی نقشه دنبال نام ایستگاه پایانی آن خط و یا نام ایستگاه بعدی در جهت درست باشید بلکه کافی است از Z9 در جهت Z8 حرکت کنید. از طرفی در داخل قطار هم بجای توجه به نامهای عجیب ژاپنی (البته برای ما) کافی است فقط شماره ایستگاه را دنبال کرده و در ایستگاه مورد نظر از قطار خارج شد.
 • برای استفاده از مترو باید از دستگاه های فروش بلیت در ابتدای مسیر بلیت خریداری کنید. مبلغ پرداختی نسبت به طول مسیر متفاوت است (۱۷۰، ۲۰۰، ۲۴۰، ۲۸۰ و ۳۱۰ ین) و در جدولی که به دیوار بالای دستگاه فروش بلیت نصب شده (هم بصورت نقشه و هم بصورت الفبا) و نسبت به ایستگاهی که در آن قرار دارید و ایستگاه های مقصد مشخص شده است. در نتیجه باتوجه به ایستگاهی که قصد خروج دارید بلیت بخرید.

  در زمان ورود به ایستگاه بلیت را به دستگاه بدهید که پس از سوراخ کردن بلیت، آنرا به شما پس میدهد. بلیت را تا آخر مسیر نگهدارید زیرا با وارد کردن مجدد آن به دستگاه در ایستگاه مقصد به شما اجازه خروج خواهد داد.

  خرید بلیط مترو توکیو

  دستگاه های خرید بلیط در توکیو که هم با کارت اعتباری و پول نقد میتوان از آن بلیط خود را تهیه کنید

 • معمولا کرایه برای چند ایستگاه پیش رو یکسان است. اگر از ایستگاهی خارج شوید که کرایه آن با بلیت خریداری شده مساوی یا کمتر باشد، مشکی برای خروج نخواهید داشت اما اگر در ایستگاهی قصد خروج داشته باشید که کرایه آن بیشتر از بلیت خریداری شده باشد، دستگاه از خروج شما ممانعت کرده و باید مابقی پول بلیت را در همانجا به مامور مترو پرداخت کرده و بلیت جدید دریافت کنید تا بتوانید از دستگاه خروجی عبور کنید.

نکته: اگر از کرایه مسیر مورد نظرتان اطلاع ندارید و یا برای مقصد نهایی و ایستگاه خروجی هنوز مردد هستید، کمترین بلیت را خریداری کرده و مابه التفاوت مبلغ بلیت را در مقصد پرداخت کنید. – اگر بلیتی را از مبدا برای مقصدی تهیه کردید که باید در طول مسیر خط عوض کنید، دقت داشته باشید که در بعضی از تقاطع های خطوط مترو، فاصله سکو های خطوط از هم زیاد است و باید از محوطه یک خط خارج شده و پس از طی مسافتی در سالن مجددا وارد محوطه مربوط به خط دیگر شوید. در چنین مواردی اگر بلیت خود را به دستگاه خروجی بدهید، فرض را به خروج کامل شما از ایستگاه گذاشته و بلیت شما را پس نمیدهد. در نتیجه برای ادامه مسیر باید بلیت جدید بخری!

درچنین مواقعی دقت کنید در جلوی یکی از دستگاههای خروجی روی زمین با رنگ زرد عبارت “Transfer” (جابجایی) نوشته شده است. اگر بلیت را به این دستگاه بدهید، در زمان عبور بلیت شما را پس میدهد تا از همین بلیت برای ورود به خط دیگر و ادامه مسیر استفاده کنید.

 • مجموعه حمل و نقل ریلی شهر توکیو را چند شرکت اداره میکنند. استفاده از خطوط مربوط به شرکت های مختلف مستلزم پرداخت کرایه اضافه است.
  یک مثال: (به نقشه زیر توجه کنید)تعیین لاین در مترو توکیو
  نقشه مترو توکیو

  نقشه مترو توکیو

من تصمیم داشتم از ایستگاه Z10 در خط رنگ بنفش به ایستگاه Y22 در خط رنگ بژ بروم. جدول بالای دستگاه فروش بلیت، کرایه را ۱۷۰ ین تعیین کرده بود. من هم بلیت ۱۷۰ ینی خریدم و با توجه به نقشه از کوتاه ترین مسیر یعنی مسیر رنگ “زرد” حرکت کردم. در ایستگاه تقاطع Z11 و E14 از دستگاه Transfer عبور کردم اما اجازه خروج نداد.

مامور مترو گفت باید ۸۰ ین اضافه بعنوان حق تغییر خط پرداخت کنی چون شرکت مالک خط Eبا خط Zتفاوت دارد. در ایستگاه تقاطع E16 و Y21 هم دوباره همین اتفاق افتاد و مجددا مبلغی را پرداخت کردم. بعد از مامور مترو پرسیدم اگر می بایست چنین مبالغی را پرداخت میکردم، چرا در ابتدای مسیر (ایستگاه Z10) مبلغ کرایه را ۱۷۰ ین نوشته بود؟

گفت خط بنفش (Z) و خط بژ (Y) هر دو متعلق به شرکت متروی توکیو است. پس اگر از این خطوط استفاده میکردی(یعنی از Z10 به Z04 رفته و بعد از تغییر خط از Y16 به Y22 میرفتید)، کرایه همان ۱۷۰ بود اما چون از خط E استفاده کرده ای و این خط متعلق به یک شرکت دیگر است باید مابه التفاوت بلیت را پرداخت کنید

خلاصه اینکه اگر از خطوط متعلق به یک شرکت (گروه) برای رسیدن به مقصد استفاده کنید، هزینه جابجایی کمتر خواهد شد.

 • در صورت استفاده چندین باره از مترو در طول روز میتوانید بلیت یکروزه با قیمت ۶۰۰ ین برای کلیه خطوط مترو توکیو (گروه قرمز) و یا بلیت یکروزه با قیمت ۱۰۰۰ ین برای کلیه خطوط مترو توکیو و Toei (گروه قرمز و سبز) تهیه کنید. امکان تهیه بلیت ۲ روزه و ۳ روزه و ترکیبی (هردو گروه) هم وجود دارد.
 • در صورت اقامت دراز مدت میتوانید کارت مترو قابل شارژ تهیه کنید. ودیعه آن ۵۰۰ ین و قابل شارژ و استفاده مکرر میباشد. در زمان پس دادن کارت، مانده مبلغ شارژ شده و ودیعه کارت عودت داده میشود. هزینه استفاده از کارت مترو نسبت به بلیت عادی قدری کمتر است (برای مثال بجای ۱۷۰ین، مبلغ ۱۶۵ ین از کارت کسر میشود).
کارت های قابل شارژ در مترو توکیو

کارت های قابل شارژ در مترو توکیو

هزینه اقامت در توکیو

اما نمیتوانیم به عنوان یک ایرانی به ژاپن بیاییم و دغدغه قیمت ارز را نداشته باشیم در این بخش میخواهیم انواع اقامت در توکیو را با توجه به تجریبیات اندک مان معرفی کنیم.

هزینه اقامت در توکیو بسیار متفاوت بوده و از شبی ۲۰ دلار در یک مسافرخانه تا شبی بیش از ۱۰۰۰ دلار در هتلهای مجلل وجود دارد. اما میتوان بطور کلی اقامتگاه ها را به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • کپسول هتل: این هتل ها عمدتا برای اقامت یک شب (ساعت پذیرش ۳ بعد از ظهر به بعد و تخلیه تا قبل از ۱۱ صبح روز بعد) و بصورت مردانه یا زنانه ارائه میشوند. در زمان پذیرش یک کمد کوچک (مانند کمد رختکن استخر) در اختیار شما قرار میگیرد که گنجایش لباس و یک کیف دستی کوچک یا کوله پشتی معمولی را دارد. (چمدان یا بار حجیم را باید به پذیرش تحویل دهید.)

  یک دست ربدشامبر و شلوارک نیز در اختیار شما قرار می گیرد تا پس از تعویض لباسها، آنها را بپوشید.

  محل خواب یک کابین یا سلول به ابعاد ۱ متر در ۱ متر در ۲ متر و بطور دو طبقه است. درون هر کابین تشک و ملافه تمیز گذاشته شده و به سیستم تهویه، تلویزیون کوچک دیواری با چند کانال به زبان محلی، سوکت برق برای شارژ موبایل و …، ساعت دیجیتالی با زنگ قابل تنظیم و چراغ مطالعه مجهز است. درب هر کابین با یک پرده حصیری بسته میشود و براحتی از داخل یا خارج کابین قابل باز کردن است (قفل ندارد). صدای تلویزیون یا خورخور همسایه ها براحتی قابل شنیدن است!

هتل های کپسولی در توکیو

هتل های کپسولی در توکیو

اتاقی هم برای شستشوی دست و صورت، اصلاح و آرایش و … بصورت عمومی اختصاص داده شده است. سرویس بهداشتی هم عمومی است.

درصورت وجود حمام، یا بصورت کابین های دوش در کنار یکدیگر است (مانند کابین دوش در استخرها) و یا بصورت حمام عمومی ژاپنی است! در حمام های عمومی در ژاپن باید به صورت کاملا لخت به محوطه حمام وارد شد. در اطراف محوطه حمام سکوهای کوچک یا چهارپایه های کوتاهی در جلو چند دوش سیار قرار گرفته تا شخص روی آن نشسته و خود را بشورد. صابون و شامپو و … نیز در کنار دوش دستی قرار دارد. در وسط یا گوشه ای از حمام هم حوضچه آب گرم قرار دارد تا در صورت تمایل پس از استحمام از آن استفاده کرد.

حموم های عمومی توکیو

حموم های عمومی توکیو

چند نکته جهت استفاده از حمام ژاپنی:

 •  به هیچ عنوان با لباس زیر یا مایو وارد حمام نشوید (در صورت تمایل میتوانید یک حوله کوچک را جلو خود گرفته یا دور کمرتان بگیرید)
  – ایستاده دوش نگیرید و آب را به اطراف نپاشید.
 •  اول بدن تان را بشورید و بعد به حوضچه آب وارد شوید.
 • در صورت استفاده از حوضچه، حوله خود را داخل آب حوضچه نکنید.
 • وسایل خود را داخل آب حوضچه نشورید.
 • در پایان با بدن آب چکان از محوطه حمام خارج نشوید.

چند نکته در مورد وعده های غذایی در هتل ها

صبحانه ارائه شده در اکثر هتل هایی که کمتر مسافر خارجی دارند، عمدتا با عادات و علایق غذایی ژاپنی ها هماهنگی دارد. چنین صبحانه ای معمولا شامل برنج کته شده (ساده یا با پودر جلبک دریایی و …)، ماهی خام، تخم مرغ خام، سوپ برنج یا ذرت (که با آرد برنج یا آرد ذرت درست شده و بسیار رقیق است)، انواع شور و ترشی های ژاپنی، سبزیجات پخته، نودل، سالاد کلم (رشته شده)، نوعی لوبیا کپک زده و … است. نان به مقدار کم مصرف میشود. اگر تحمل چنین صبحانه ای را برای چند روز متوالی ندارید پیشنهاد میکنم نسبت به مدت اقامتتان در ژاپن، چند بسته از پنیر های کوچک یکنفره (سه گوش یا چهارگوش یا …) را با خود برده و در یخچال هتل نگهدارید. قطعا از خوردن آنها برای صبحانه لذت خواهید برد.

وعده صبحانه در هتل های توکیو

وعده صبحانه در هتل های توکیو

نکاتی در مورد موقعیت هتل

 • در صورتیکه خودتان برای رزرو هتل اقدام میکنید، به این نکته توجه داشته باشید که تعدادی از هتل های توکیو امکان رزرو اطاق بدون پیش پرداخت را بر روی سایت خود مهیا کرده اند. این امر برای اکثر ایرانی ها که فاقد کردیت کارت هستند مزیت بزرگی است.
 • سعی کنید محل اقامت خود را نزدیک یکی از ایستگاههای مترو انتخاب کنید. این امر دسترسی شما را به دیگر نقاط شهر توسط مترو آسان تر و باصرفه تر می کند.
 • توجه داشته باشید که در ژاپن پول رایج فقط “ین” است و خیلی از هتل از قبول پولی بجز ین ژاپن خودداری میکنند. لذا برنامه ریزی مناسبی برای همراه داشتن پول کافی (ین) برای دریافت اطاق و پرداخت هزینه هتل داشته باشید.

در توکیو چه غذا هایی را بخوریم؟

توکیو از لحاظ دارا بودن تعداد رستوران های در یک شهر در جهان مقام اول را دارد به نحوی که تعداد رستورانهای پاریس با همه ادعایش به نصف تعداد رستورانهای توکیو هم نمی رسد. در نتیجه برای هر سلیقه و درخواستی، مکانی برای پاسخگویی است.

بیشتر رستورانها مربوط به غذاهای خاور دور (ژاپنی، چینی، کره ای، تایلندی و …) است. اما با کمی جستجو میتوان غذای دیگر کشورها را هم در توکیو پیدا کرد. حتی رستوران ایرانی برای خوردن چلوکباب و قرمه سبزی! هر چند که شخصا معتقدم در مسافرت تا آنجا که می شود باید از خوراکی های محلی استفاده کرد و تا حد امکان با فرهنگ غذایی و ذائقه دیگر کشورها آشنا شد. بجز گستره بالای رستوران ها، در بیشتر مراکز خرید، ایستگاههای مهم مترو و خیابان های اصلی براحتی میتوان شعبه ای از فست فود های زنجیره ای غربی مانند مک دونالد، KFC، کینگ برگر، ساب وی و … را یافت. استارباکس، دانکن دونات و … دیگر فروشگاههای غذایی و نوشیدنی غربی هم شعب خود را دارند. فست فود های غربی نمای ژاپنی هم مانند Mos-Burger در سطح شهر وجود دارند.

رستوران های Mos-Burger در توکیو

رستوران های Mos-Burger در توکیو

ژاپنی ها عاشق ماهی خام هستند. گوشت انواع ماهی خام معمولا بدون هرگونه افرودنی آماده و سرو میشود ولی در زمان خوردن آنرا در سس سویا زده و میل میکنند.

همراه با گوشت ماهی خام معمولا مقدار کمی از ماده ای خمیری شکل و سبز رنگ بنام “واسابی” سرو میشود. این ماده در اصل ریشه یک گیاه است که بسیار نرم رنده شده است. معمولا قبل از خوردن ماهی خام مقداری از واسابی را در پیاله سس سویا حل میکنند تا ماهی را که در سس سویا میزنند، طعم واسابی هم بدهد. مزه واسابی قدری تیز است (آنرا به تنهایی نخورید) اما طعمی بسیار متفاوت و منحصر به فرد نسبت به تیزی فلفل یا زنجبیل دارد. حداقل یکبار چشیدن آن خالی از لطف نیست.

واسبی

واسبی نوعی طعم دهنده به غذا که در کنار گوشت خام سرو میشود

در بعضی از رستورانهای ژاپنی که تقریبا حالت نیمه فست فود دارند، بجای صندوقدار از ماشین استفاده شده است. به کمک منویی که در روی ماشین نصب شده و یا توسط صفحه لمسی دستگاه، نوع و تعداد غذا و نوشیدنی مورد نظر را انتخاب کرده و پولش را به ماشین پرداخت میکنید. همراه با فیش رسید و شماره نوبت به سر میز رفته و پس از انتظاری کوتاه سفارش خود را از قسمت مربوطه تحویل خواهید گرفت.

چند نکته:

 • اگر با خوردن غذا با دو چوب (chopsticks) مشکل دارید، بدون رودروایستی درخواست قاشق و چنگال کنید.
 • همراه بردن مقداری آجیل (کشمش، پسته، بادام و دیگر مغزهای خوراکی)، مقدار معقولی غذای آماده بسته بندی شده (کنسرو) و … از ایران ممکن است در مواقع ضروری کارگشای شکم گرسنه در دیار غربت باشد!

چای سبز

چای سبز بعنوان یک نوشیدنی سنتی در ژاپن بسیار طرفدار دارد تا جایی که در خیلی از رستورانها بعنوان نوشیدنی همراه غذا (هم بصورت گرم و هم بصورت خنک) سرو شده و یا در دسترس قراردارد. حتی در پروازهای خطوط هوایی ژاپن (JAL) چای سبز بعنوان نوشیدنی اصلی سرو میشود. اصولا ژاپنی ها علاقه خاصی به چای سبز دارند و انواع و اقسام خوراکی های مختلف را با ترکیبی از چای سبز درست میکنند. برای مثال میتوان به انواع پیش غذا و ژله و دسر و بستنی با مزه و طعم چای سبز، کیت کت و انواع شکلات با طعم و رنگ چای سبز، انواع نان و شیرینی و کیک و … اشاره نمود. حتی رنگ و بوی چای سبز پای خود را در لوازم بهداشتی (خمیردندان، صابون، شامپو و …) نیز باز کرده است.

میوه

میوه و صیفی جات در ژاپن بسیار گران و در خیلی موارد دانه ای فروخته می شود. انواع میوه نیز عمدتا وارداتی است و قیمت بالایی دارد. هندوانه و خریزه و طالبی جزو میوه های وارداتی است و برشهای کوچک آن در خیابان با قیمت هر برش ۱۰۰ تا ۲۰۰ ین فروخته میشود. دوست ژاپنی من تعریف میکرد که برای کادو تولد پسرش به او یک عدد خیار بزرگ هدیه داده است چون خیلی خیار دوست دارد!

اعتقادات:

فرهنگ ژاپنی شامل پرستش خدایان متعدد با توجه به پیش زمینه فرهنگی خود است. دین‏های رایج در ژاپن در درجه اول دین ملی آن کشور یعنی‏ شینتویی و بعد دین بودایی و در درجه سوم دین مسیحیت‏ است. دین شینتو خدایان بیشماری دارد. برای همین این آیین را «راه خدایان» یا «طریق روان های پاک» نامگذاری کرده اند. آیین بودا در قرن ششم میلادی از چین و کره به ژاپن وارد شد و در قرن هشتم میلادی در ژاپن کاملا رواج یافت و بطور رسمی پذیرفته شد. بین شینتو و بودیسم تقریبا هیچ تقابلی وجود ندارد. بعد از ورود بودیسم، هر دو دین شینتو و بودیسم متاثر از سبک زندگی ژاپنی با یکدیگر هماهنگ شده و فرهنگ ژاپن را تحت تاثیر قرار دادند. در دیدگاه دینی ژاپنی ها، زندگی فعلی را برای شادی و رفاه دنیای دیگر (بهشت) فدا نمی¬کنند. از طرفی بسیار به اخلاقیات و رفتار درست پایبند هستند که این اعتقاد باعث انسجام و درستکاری جامعه شده است.

دین در ژاپن

نمودار طرفداران ادیان مختلف در ژاپن

در ژاپن معابد در نقشه های چاپی، GPS و … به شکل علامت صلیب شکسته نمایش داده می شود. این علامت در بالای سردر یا بر روی نماد بعضی از معابد دیده می شود.

مکان های دیدنی

در ادامه میکنم تعدادی از مکانهای اصلی را که احتمالا بیشتر مورد توجه گردشگران ایرانی است را به اختصار و با روش دسترسی توسط مترو (نام ایستگاه و شماره خط/ایستگاه مربوطه) لیست کنیم. البته مکانهای دیدنی توکیو بسیار زیاد و خیلی بیشتر از این لیست است.

برج اسکای تری (Sky Tree)

این برج با ارتفاع ۶۳۴ متر بلندترین برج رادیویی/مخابراتی دنیا و دومین ساختمان مرتفع ساخت بشر بعد از برج خلیفه دبی میباشد. در بازدید از آن (بلیت ورودی ۲۰۶۰ ین) میتوان از بالای برج شهر توکیو را تماشا کرد. چند طبقه پایین برج به مرکز خرید اختصاص یافته و یک آکواریوم بزرگ (Sumida Aquarium) (بلیت ورودی ۲۰۵۰ ین) نیز در این محل قرار دارد.

دسترسی: ایستگاه مترو A20 ویا Z14 (Oshiage)

برج اسکای تری

آسمان خراش اسکای تری توکیو

برج توکیو (Tokyo Tower)

این برج با ارتفاع ۳۳۳ متر و با الهام از برج ایفل بصورت اسکلت فلزی ساخته شده و دومین ساختمان مرتفع ژاپن است. کاربری آن مخابراتی است و در بازدید از آن (بلیت ورودی ۱۶۰۰ ین)، میتوان از بالای برج شهر توکیو را تماشا کرد.

دسترسی: ایستگاه مترو H05 (Kamiyacho) ویا E21 (Akabanebashi)

برج توکیو

برج توکیو،نمادی از تولد دوباره ژاپن پس از جنگ به عنوان یک قدرت بزرگ اقتصادی

آساکوسا (Asakusa)

بازدید از معبد Sensouji یا Asakusa Kannon و بازارچه اطراف آن (مغازه های بازارچه عمدتا صنایع دستی و کالاهای گردشگر پسند ارائه می کنند)، معبدKaminari-Mon وDembo-in و پاگودا چند طبقه (ساختمان سبک چینی و ژاپنی) و …

دسترسی: ایستگاه مترو A18 ویا G19 (Asakusa)

معبد آساکوسا توکیو

معبد آساکوسا توکیو

اونو (Ueno)

در این منطقه میتوان از پارکی بزرگ، دریاچه و معابدی در کنار آن Shinobazu pond، Jomyoin و Kaneiji، پاگودا چند طبقه (ساختمان سبک چینی و ژاپنی)، موزه ملی توکیو (بلیت ورودی ۶۲۰ ین)، موزه ملی طبیعت و علوم (بلیت ورودی ۶۲۰ ین)، باغ وحش توکیو که پاندای آن مشهور است (بلیت ورودی ۶۰۰ ین)، بازار Ameyoko که بیشتر لباسهای ارزان و وسایل متفرقه و میوه و ماهی تازه دارد و … دیدن کرد.

دسترسی:ایستگاه مترو H17 ویا G16 (Ueno)

منطقه ueno توکیو

منطقه ueno توکیو

آکی هابارا (Akihabara)

این منطقه برای بازدید و خرید محصولات الکترنیکی، کامپیوتر، بازی های کامپیوتری، لوازم خانگی، صوتی و تصویری و … مناسب است. از فروشگاههای مشهور در این منطقه (که البته در مکانهای دیگر شهر هم شعبه دارند) میتوان به فروشگاه Yodobashi و Laox اشاره کرد.

دسترسی: ایستگاه مترو Z02 ویا C04 ویا G02 (Omote-sando) و همچنین ایستگاه مترو F15 ویا C03 (Meiji-jingumae)

در این محله میتوان از Shibuya Hikarie نیز دیدن نمود که خیابانی از فروشگاههای لباس و رستورانهای مختلف را شامل میشود. در جلو آن، تقاطع ۵ خیابان بزرگ با یکدیگر و قرمز شدن چراغ راهنمایی که سیلی از جمعیت را برای عبور از تقاطع روانه خیابان می کند دیدنی است.

نکاتی در مورد خرید در توکیو

 • همانطور که در اول مطلب ذکر شد، پول رایج در ژاپن فقط “ین” است و نمیتوان برای خرید یا مصارف دیگر از دلار، یورو و دیگر ارزها استفاده نمود. لذا پیش بینی میزان خرید و همراه داشتن پول کافی را مد نظر داشته باشید.
 • میزان مالیات فروش داخلی ۸% درصد است و بعضی از فروشگاهها که تابلوی بدون مالیات ( Duty Free یا Tax Free) را نصب کرده اند، مبلغ مالیات فروش داخلی را از گردشگرانی که موقتا در ژاپن حضور دارند نمی گیرند. شرط استفاده از این مورد همراه داشتن پاسپورت و خرید بیشتر از ۵۰۰۰ ین در یکروز است.
 • در صورت خرید بیشتر از ۵۰۰۰ ین از چنین فروشگاههایی، قبل از پرداخت پول این مطلب را به فروشنده متذکر شوید. شخص فروشنده یا صندوقدار پاسپورت شما را گرفته و فرمهای مخصوصی را پر کرده و به پاسپورت شما الصاق نموده و مهر میکند. این فرمها باید تا زمان خروج از ژاپن به پاسپورت شما الصاق شده باشد در غیر این صورت ممکن است در گمرک خروجی مالیات کالای خریداری شده را از شما دریافت کنند. بعضا کالای خریداری شده را هم در کیسه گذاشته و درب آنرا با نوار چسب مارک دار و مخصوص می بندند تا بعنوان خرید بدون مالیات مشخص باشد. (البته تاکنون در گمرک خروجی فرودگاه ژاپن هیچ یک از کالاهایی را که خریداری کرده ام را بازرسی نکرده و فرم های آنرا بررسی نکرده اند).
 • بهتر است در صورت تصمیم به خرید قابل توجه از یک فروشگاه اول در مورد کسر مبلغ مالیات یا تخفیف های احتمالی سوال کنید. مثلا در یکی از فروشگاههای پوشاک که من خرید کردم فقط نشان دادن پاسپورت کافی بود تا ۸% مالیات را نگیرد و محدودیتی هم برای حداقل خرید نداشت. و یا در فروشگاهی دیگر اگر بیش از ۷ قلم کالا خرید میکردید، ۱۰% تخفیف داده میشد و ملاک تعداد اقلام خریداری شده بود نه مجموع رقم آنها.
 • قیمت کالا در ژاپن تقریبا ثابت است و در فروشگاههای مختلف تفاوت چندانی ندارد. فرهنگ چانه زنی روی قیمت هم مانند ایران، چین، ترکیه و … اصلا رایج نیست. هر چند شخصا از صاحب یک فروشگاه درخواست تخفیف گرفتم که رفتار صاحب مغازه برایم جالب بود چون پس از درخواست تخفیف، چشمانش گرد شد و حدود ۱۰ ثانیه بی حرکت به من خیره مانده بود (به قول همراهم مغزش هنگ کرد و داشت اطلاعات را دوباره بارگذاری می کرد). البته در نهایت قبول کرد و تخفیف داد.

 • در ژاپن فروشگاههایی وجود دارد که کلیه اجناس داخل آنها با قیمت ۱۰۰ ین بفروش میرسد (مگر آنکه قیمت دیگری روی آن نصب شده باشد). این فروشگاهها بصورت شخصی یا زنجیره ای اداره شده و در بیشتر نقاط شهر قابل دسترس هستند. از فروشگاههای زنجیره ای مشهور۱۰۰ ینی میتوان به Seira و Daiso اشاره کرد.

اکثر فروشگاهها پس از خرید، دو لبه کسیه پلاستیکی خرید را با یک تکه چسب به هم می چسبانند.

توکیو شهری تمیز

در چند روز اول ورود به ژاپن نکات زیر ممکن است توجه تان را جلب کند:

 • معمولا کفشی را که ژاپنی ها به پا دارند یک یا دو شماره از پایشان بزرگتر است.
 • تعداد زیادی پیرمرد و پیرزن در خیابانها در حال حرکت و کار هستند. حتی دیدن پیرزنی ۹۰ ساله سوار بر دوچرخه که با سرعت از کنارتان رد شود دور از انتظار نیست!
 • سطح شهر بسیار تمیز است و جالب اینکه سطل زباله هم در آن بسیار کم است. برای انداختن یک آشغال کوچک در سطل زباله بعضا لازم است چند صد متری را راه رفت و بدنبال سطل زباله گشت. بیشتر سطل های زباله هم برای تفکیک زباله (پلاستیک، بطری، کاغذ، غیره) محفظه های جداگانه دارند.

در بیشتر مراکز عمومی (فرودگاه ها، ایستگاههای اصلی مترو، مراکز خرید، فروشگاه ها، هتل ها و …) Wi-Fi مجانی در دسترس است. درصورت نیاز به Wi-Fi دایم یا خط ارتباطی داخلی باید سیم کارت ژاپن را خریداری یا اجاره کنید. درصورت آشنایی با نقشه خوانی توسط برنامه های موبایل یا تبلت (Google map و مانند آن) داشتن Wi-Fi دائمی میتواند مفید و کارآمد باشد.

اینترنت رایگان در سراسر توکیو

سفر به توکیو|اینترنت رایگان در سراسر توکیو

 • صدای بوق اتومبیل ها کمتر شنیده میشود، حتی در ترافیک سنگین.
 • فرمان اتومبیل ها سمت راست و جهت حرکت در خیابانها بر خلاف جهت حرکت در ایران است. در زمان عبور از خیابان بیشتر دقت کنید!
 • نظم و ترتیب در رانندگی، پیاده رو، عبور از خیابان، سوار شدن با صف به مترو، سوار شدن با صف به پله برقی و ایستادن در سمت چپ پله برقی و …
 • کارکنان در بیشتر موقعیت های شغلی مثل “ربات” کار میکنند. اگر موضوعی خارج از کار تعریف شده روزانه برایشان طرح کنید، گیج میشوند. البته دلیل این موضوع به گفته یک مدیر ژاپنی به قوانین و سنت کاری در ژاپن بر میگردد. در ژاپن کارکنان معمولا از یک شرکت به شرکت دیگر نمی‌روند؛ بنابر این از آنجایی که هدف آن‌ها کار ثابت در یک شرکت است، آن‌ها تلاششان را روی ارتقای شغلی می‌گذارند. بهترین روش برای تحقق ارتقای شغلی نیز این است که در کار اشتباه نکنی! و برای اینکه مرتکب خطا نشوی، نباید ریسک کنی! بنابراین بسیاری از کارکنان فقط همان کاری را انجام می‌دهند که رئیسشان می‌گوید.
 • بعضی از فروشگاهها مانند ایران در خارج مغازه “داد زن” دارند که با داد و فریاد همه را دعوت به داخل فروشگاه و خرید میکند. – در بیشتر فروشگاههای بزرگ، صندوقدارها بدون توجه به اینکه مشتری کیست و آیا می فهمید که چه میگوید یا نه، یکسری مطالب را پشت سر هم با صدای بلند تکرار میکند (این مطالب شامل اعلام مجموع خرید، مبلغ دریافتی و پرداخت مانده پول و تشکر از خرید شما و … است)
 • برق ژاپن ۱۱۰ ولت ۵۰/۶۰ هرتز است که برای استفاده اکثر محصولات الکتریکی همراه مسافر (لپ تاپ، تبلت، موبایل، ریش تراش و …) قابل استفاده است. اما توجه داشته باشید سوراخ پریز برق در ژاپن بصورت دو سوراخه تخت (استاندارد آمریکایی – Type A) است که برای دوشاخه های ما قابل استفاده نیست. پریزها در اکثر هتل ها هم به همین صورت است. برای استفاده از برق حتما مبدل مربوطه را در ایران تهیه کرده و همراه داشته باشید.
پریز های برق در توکیو

پریز های برق در توکیو

 • توالت ها در ژاپن به دو صورت فرنگی و ایرانی است. عمده توالت های فرنگی در هتل ها، مراکز خرید، دفاتر، منازل و … دارای کم و بیش امکانات رفاهی مختلفی از قبیل گرم کن مکان نشستن، شستشوی خودکار (با امکان تنظیم شدت آب، نحوه پاشیدن آب و درجه حرارت)، خشک کن با هوا (با امکان تنظیم شدت و درجه حرارت هوا)، دکمه پخش ملایم موزیک آرامش بخش (شرشر آب یا امواج دریا)، دکمه پخش صدای فلاش تانک و تخلیه آب با صدای بلند برای تحت الشعاع قراردادن دیگر صداهای محیطی!، سنسورهای الکترونیکی برای باز و بسته کردن اتوماتیک درب توالت در هنگام ورود و خروج و تخلیه اتوماتیک پس از اتمام کار و …، پشتی چرمی برای تکیه دادن، دکمه درخواست کمک، میله و دستگیره های کمکی برای افراد مسن و ناتوان و … می باشند.یکی از دوستان تعریف میکرد که چند سال پیش مهمان یک شرکت ژاپنی بوده و برایش در هتلی گران قیمت در توکیو اطاق گرفته بودند. زمانی که به هتل رفته و اطاق را تحویل میگیرد، در زمان استفاده از توالت متوجه میشود که کاغذی پرینت شده و از دستگاهی کنار توالت خارج میشود. بعد از مطالعه برگه متوجه میشود که بلافاصله پس از ادرار، توسط سنسورهایی که در کاسه توالت نصب شده پارامترهایی مانند ph، قند موجود در ادرار، حاملگی و دیگرتست هایی را که میتوان بلافاصله از ادرار انجام داد را سیستم هوشمند توالت انجام داده و در اختیار شخص میگذارد!

  توالت های فرم ایرانی (البته با شکلی متفاوت) بیشتر در پارک ها، بازارها و مراکز خرید شلوغ و در دیگر مکانهای عمومی تعبیه شده¬اند. این نوع توالت ها فاقد شلنگ آب بوده و فقط از کاغذ توالت استفاده میشود.

  از نکات جالب دیگر تعبیه صندلی کودک در داخل توالت است تا اگر مادر یا پدری همراه با فرزند خردسال خود نیاز به استفاده از توالت داشت، کودک خود را در داخل توالت همراه داشته باشد و مجبور نباشد کودک را بدست غریبه سپرده یا کودک را با کالسکه پشت درب توالت به تنهایی رها کند.

بایدها و نبایدها در سفر به توکیو

 • در صورتی که مایلید داروی مشخصی را در طول سفر همراه داشته باشید، حتما قبل از شروع مسافرت مطمئن شوید که ورود و استفاده آن دارو در ژاپن قانونی است. در صورتیکه داروی خاصی را مصرف میکنید و ناگزیر به همراه داشتن آن هستید، بهتر است نسخه دکتر را ترجمه کرده و به تایید سفارت ژاپن برسانید تا در آنجا دچار مشکل نشوید. توجه داشته باشید بعضی از داروهایی که در ایران براحتی فروخته میشوند (مانند استامینوفن کدئین)، در تعدادی از کشورهای دیگر (مانند مالزی) ماده مخدر محسوب شده و جریمه زندان دارد!!!
 • همراه داشتن چاقوی جیبی بلند تر از ۵ سانتی متر در ژاپن جرم محسوب میشود.
 • کشیدن سیگار در خیلی از مکانهای عمومی ممنوع است. برای سیگاری ها مکانهای مخصوصی در رستورانها، لابی هتل ها و … تعبیه شده است. به علائم هشداردهنده در این موارد توجه داشته باشید. – در بعضی از معابد، رستورانهای سنتی، هتل های سنتی و … باید قبل از ورود کفش خود را بیرون بیاورید.
 • ممکن است در زمان بازدید از معابد و عبادتگاههای مختلف، اعمال و رفتار آنها برایتان خنده آور یا مسخره باشد. به هیچ عنوان اعتقادات دیگران را به تمسخر نگیرید.
 • و اما در صورت:
  -در صورت مفقود شدن یا به سرقت رفتن پاسپورت یا اشیاء قیمتی به نزدیکترین ایستگاه یا کیوسک پلیس (Koban) اطلاع داده و یا با شماره ۱۱۰ تماس بگیرید. در صورت مفقود شدن یا به سرقت رفتن پاسیورت، حتما به سفارت ایران در توکیو اطلاع دهید.

آدرس سفارت ایران در توکیو

۳ Chome-13-9 Minami-azabu, Minato, Tokyo 106-0047, Japan
تلفن +۸۱ – ۳ – ۳۴۴۶۰۳ ~ ۵ , +۸۱ – ۳ – ۳۴۴۸۰۱۱
تلفن در ساعات غیر اداری +۸۱ – ۷۰ – ۳۶۲۰۸۰۱۱
فاکس +۸۱ – ۳ – ۳۴۴۶۲۳۸۳ , +۸۱ – ۳ – ۳۴۴۶۹۰۰۲
وب سایت www.tokyo.mfa.gov.ir
ایمیل iranemb.tyo@mfa.gov.ir

 • در صورت تصادف، درگیری و یا حادثه، با پلیس به شماره ۱۱۰ تماس بگیرید. (تا حد امکان از درگیری و دعوا دوری کنید چون ممکن است دامی باشد تا در تله گروههای خلافکار بیفتید).
 • در صورت نیاز به آمبولانس، فوریت های پزشکی و آتش سوزی با ۱۱۹ تماس بگیرید.

چنانچه نظر، سوال، پیشنهاد و یا انتقادی داشتید، می توانید در بخش نظرات در انتهای همین پست آن را با ما در میان بگذارید.

اگر مایل به دیدن دیگر مطالب سایت ازفرنگ هستید؛ پیشنهاد می کنیم تا از مطالب زیر بازدید کنید.

بازنشر از: وبسایت لست سکند

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *