نامیبیا کجاست؟

نامیبیا کجاست؟

نامیبیا کشوری در شرق آفریقا همراه با طبیعت و فرهنگی غنی در همسایگی بتسوانا و آفریقا جنوبی و همچنین ۲/۵میلیون نفری میباشد.

در این پست به این کشور بخصوص میپردازیم.

نامیبیا کجاست؟

با نام رسمی جمهوری نامیبیا (به انگلیسی:Republic of Namibia) کشوری در جنوب آفریقا است و در مرز غربی آن اقیانوس اطلس قرار دارد. این کشور از شمال با آنگولا و زامبیا، از شرق با بوتسوانا و از جنوب باآفریقای جنوبی هم‌مرز است، همچنین از سمت شرق مرز کمی به طول کمتر از ۲۰۰متر با زیمبابوه دارد.
ویندهوک پایتخت کشور نامیبیا و همچنین پرجمعیت‌ترین شهر کشور است.

زبان رسمی کشور نامیبیا انگلیسی و جمعیت آن ۲/۵ میلیون نفر است.
واحد پول کشور نامیبیا دلار نامیبیا است. ۸۵ درصد مردم این کشور مسیحی هستند و ۱۵ درصد بقیه پیرو ادیان بومی منطقه‌اند و همچنین پیش شماره نامیبیا +۲۶۴ میباشد.

بخش اعظم کشور نامیبیای امروزی از سال ۱۸۸۴ تا پایان جنگ جهانی یکم مستعمره آلمان بود، پس از آن تحت کنترل آفریقای جنوبی درآمد و پس از جنگ مرزی جنوب آفریقا در ۲۱ مارس ۱۹۹۱ استقلال خود را به دست آورد.

کشور نامیبیا نظام پارلمانی چندحزبی دارد و یک دموکراسی باثبات است. کشاورزی، دامداری، گردشگری، و معادن پایه‌های اقتصادی کشور را تشکیل می‌دهند. مهم‌ترین مواد در بخش معدنی نامبیا الماس، اورانیوم، طلا، نقره، و فلزات پایه هستند.

نقشه نامیبیا بر اساس منابع نفتی و گازی

نقشه کشور نامیبیا بر اساس منابع نفتی و گازی

نقشه نامیبیا بر اساس منابع طلا

نقشه کشور نامیبیا بر اساس منابع طلا

تاریخ کشور نامیبیا

نزدیک به ۲۰۰۰ سال پیش، کشور نامیبیا فعلی زیستگاه قوم سان بود، پس از آن قوم هررو که به زبان بانتو تکلم می‌کردند در سال ۱۶۰۰ میلادی به نامیبیا مهاجرت کردند. امروزه بیشتر نژاد کشور نامیبیا را قوم اووامبو تشکیل می‌دهند که در سال ۱۸۰۰ میلادی به نامیبیا مهاجرت کردند.

استعمار کشور نامیبیا توسط آلمان

کشور نامیبیا در سال ۱۸۸۴ به مستعمرهٔ آلمان تبدیل شد و
بین سال‌های ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۸ نیروهای آلمانی ده‌ها هزار تن از قبیلهٔ هررو را قتل‌عام کردند، آن‌ها به این دلیل کشته شدند که علیه استعمار آلمان قیام کرده بودند.

در سال ۱۹۱۵ و درگیر بودن آلمان در جنگ جهانی اول، آفریقای جنوبی از فرصت استفاده کرد و کشور نامیبیا را تحت تسلط خود درآورد.

گروه جدایی طلب مارکسیست سیاه، تحت عنوان سازمان خلق آفریقای جنوب غربی که به اختصار سواپو (SWAPO) خوانده می‌شد، در سال ۱۹۶۰ تشکیل شد، هدف این گروه کوچک مقیاس شورشی، کمک به دستیابی این کشور به استقلال بود. در سال ۱۹۶۶ سازمان ملل بار دیگر به آفریقای جنوبی هشدار داد که از این منطقه صرفنظر کند، اما باز هم آفریقای جنوبی زیر بار نرفت.

گروه جدایی طلب مارکسیست سیاه، تحت عنوان سازمان خلق آفریقای جنوب غربی که به اختصار سواپو (SWAPO) خوانده می‌شد، در سال ۱۹۶۰ تشکیل شد، هدف این گروه کوچک مقیاس شورشی، کمک به دستیابی این کشور به استقلال بود. در سال ۱۹۶۶ سازمان ملل بار دیگر به آفریقای جنوبی هشدار داد که از این منطقه صرف نظر کند، اما باز هم آفریقای جنوبی زیر بار نرفت.

جغرافیا کشور نامیبیا

جمهوری نامیبیا کشوری است واقع در جنوب آفریقا، شمال غرب آفریقای جنوبی، غرب بوتسوانا، جنوب آنگولا و در کنار ساحل اقیانوس اطلس جنوبی. پایتخت نامیبیا، شهر ویندهوک (با ۲۳۳٬۵۲۹ نفر جمعیت می‌باشد. مساحت نامیبیا ۸۲۵٬۴۱۸ کیلومتر مربع (حدودا نصف ایران) است.

از مهم‌ترین شهرهای کشور نامیبیا می‌توان به والویس بی ، سواکوپموند ، رهوبوت، روندو، لودریتز، اوکاهانجا و اوشیکاتی اشاره کرد.

از دیدگاه اقلیمی، این کشور دارای آب و هوایی خشک و گرمسیری می‌باشد، نامیبیا میان بیابان کالاهاری در شرق وبیابان نامیب در غرب واقع شده و کم‌باران‌ترین کشور در آفریقای سیاه به‌شمار می‌آید.

کشور نامیبیا پس از مغولستان دومین کشور در جهان با کم‌ترین تراکم جمعیتی است.

تقسیمات کشوری

کشور نامیبیا ۱۴ استان دارد که به ۱۲۱ شهرستان تقسیم شده‌اند. (شهر ویندهوک، پایتخت نامیبیا ،در استان خماسدل قرار دارد.)

سیاست کشور نامیبیا

قانون اساسی کشور نامیبیا در فوریه سال ۱۹۹۰ تصویب گردید. نظام پارلمانی کشور به صورت دومجلسی اداره می‌شود و نظام حقوقی آن رومی هلندی است. رئیس دولت، رئیس‌جمهور بوده و رئیس حکومت نخست‌وزیر است.

سازمان خلق آفریقای جنوب غربی (سواپو) که در سال ۱۹۶۰ میلادی به عنوان جنبشی آزادی‌بخش تشکیل شده‌است، از زمان استقلال کشور نامیبیا در ۲۱ مارس سال ۱۹۹۰میلادی، تاکنون حزب حاکم در این کشور شمرده می‌شود.

رهبر سواپو، سم نیوما در ۲۱ مارس ۱۹۹۰ به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد و سه دوره رئیس جمهور بود.

اقتصاد

نرخ بیکاری ۳۵٪، جمعیت زیر خط فقر ۵۰٪ و نرخ تورم ۷/۲٪ می‌باشد. اقتصاد این کشور نیز به صورت بسیار نزدیک به اقتصاد آفریقای جنوبی گره خورده و پول آفریقای جنوبی در این کشور به‌راحتی پذیرفته می‌شود.

زبان انگلیسی زبان رسمی کشور نامیبیا است، زبان‌های آفریکانس، آلمانی و بانتو نیز رایج است.زبان اول نیمی از مردم نامیبیا زبان اوشیوامبو است.

چنانچه نظر، سوال، پیشنهاد و یا انتقادی داشتید، می توانید در بخش نظرات در انتهای همین پست آن را با ما در میان بگذارید.

اگر مایل به دیدن دیگر مطالب سایت ازفرنگ هستید؛ پیشنهاد می کنیم تا از مطالب زیر بازدید کنید.

بازنشر از: کانال تلگرامی یادداشت های یک مسافر

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *