آیین جشن حانوکا

جشن حانوکا؛ تجربه ای متفاوت در تورنتو

جشن حانوکا یکی از رسوم و آیین های یهودیان می باشد که در این جشن از شمع های نه شاخه ای استفاده می شود، در این پست به یک تجربه متفاوت در رابطه با این جشن، در تورنتو کانادا می پردازیم.

جشن حانوکا در تورنتو کانادا

در یکی دو هفته ی گذشته اگر گذرتان به حوالی اگلینتون، منطقه ی یهودی نشین تورنتو،کانادا افتاده باشد؛ احتمالا شمعدانی های نه شاخه ای را با تعدادی شمع روشن، پشت پنجره ی خانه های یهودیان دیده اید. این شمعدانی ها که یک نمونه را می توانید در تصویر زیر ببینید، مرتبط با جشن نور یهودیان یعنی جشن حانوکا است.

hanukkah ceremony

جشن حانوکا؛ خاطره یک معجزه و همچنین یک پیروزی‌ برای کلیمیان است. بر اساس تاریخ یهود حدود ۲۰۰ سال قبل از میلاد در زمان چهارمین فرمانروای یونان، اورشلیم توسط سربازان پادشاه به تصرف درآمد و مجسمه زئوس به داخل معبد سلیمان انتقال داده شد و یهودیان دیگر اجازه اعمال مذهبی را نداشتند.

۹ سال طول کشید تا یهودیان بتوانند معبد را پس گرفته و طی مراسم مذهبی خاص همراه با جشن و سرور آن را افتتاح کنند. این مراسم ۸ روز بطول انجامید. یهودیان در همان زمان، در معبد ظرف کوچک روغن زیتونی را پیدا کردند که به ظاهر از ناپاکی به دور مانده بود . هنوز مهر کاهن بزرگ بر روی آن بود. اما این روغن حداکثر یک روز می توانست دوام داشته باشد، اما معجزه ای رخ داد و برای ۸ روز سوخت. از این رو یهودیان به یادبود آن مراسم، جشن حانوکا را به مدت ۸ روز برگزار می کنند.

جشن حانوکا در ابتدا، پاسداشت معجزه خداوند درخصوص روغن و سپس جشن پیروزی بر یونانیان است.

حضور کودکان در جشن حانوکا

در جشن حانوکا از شمعدانی ۹ شاخه برای اعمال مذهبی بهره برده می شود، هر شب، یک شمع توسط شمع شماش (شمع میانی یا شمع خادم) روشن می شود و هر شب دعا خوانده می شود.

در ایام جشن حانوکا خوردن غذاهای سرخ شده در روغن توصیه شده است. مثل؛ سیب زمینی سرخ کرده، دونات، پنکیک و پیراشکی سوفگانیا و همچنین شیرینی و کلوچه های پنیری به یاد بانو جودیت و نماز هَلِل و خواندن سرود ماعوز صور Ma’oz Tzur نیز توصیه شده است.

بازی سنتی دریدل

در ایام ۸ روزه جشن حانوکا معمولا یک بازی به نام دریدل برگزار می شود، دریدل یک سری فرفره مزین به کلمات عبری است. روزه گرفتن برای یهودیان در این ایام گناه محسوب می شود.

چنانچه نظر، سوال، پیشنهاد و یا انتقادی داشتید، می توانید در بخش نظرات در انتهای همین پست آن را با ما در میان بگذارید.

اگر مایل به دیدن دیگر مطالب سایت ازفرنگ هستید؛ پیشنهاد می کنیم تا از مطالب زیر بازدید کنید.

  • در این قسمت باید بین ۳ الی ۶ پست مربوط قرار بگیرد.

نویسنده: سمیه نوروزی
کانال نویسنده: ساعت به وقت تورنتو

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *