خرید خانه در کانادا و نکات مهم آن

خرید خانه در کانادا و نکات مهم آن

مهم ترین و اصلی ترین دغدغه یک مهاجر از بدو ورود به کشور مقصد خانه و منزل مسکونی مناسب است. در این پست به نحوه خرید خانه در کانادا و نکات مهم پیرامون آن میپردازیم.

راهنمای خرید خانه در کانادا برای تازه مهاجران

یافتن خانه در کشوری که شباهت زیادی با سیستم املاکی که سالیان سال شناخته ایم ندارد؛ چندان ساده نیست. نکات بسیار مهمی باید هنگام یافتن واحد مسکونی در کانادا در نظر گرفته شود که تلاش می کنم از ابتدا تا انتهای آن را در سلسله مقالاتی به تفصیل بیان کنم.

نکات مهم خرید خانه در تورنتو

یکسری نکات اصلی و مهم را باید در خرید خانه رعایت کنید، این نکات عبارتند از:

  • دسترسی به خیابان اصلی شهر یا همان خیابان یانگ معروف که بلندترین خیابان دنیاست؛ که یک خیابان شمالی جنوبی است که از دریاچه انتاریو (پایین ترین نقطه شهر تورنتو) به سمت شمال استان انتاریو کشیده شده و محل رفت و آمد اتوبوس های بسیاری هست.
  • نزدیکی به ایستگاه مترو
  • نزدیکی به مراکز خرید
  • نزدیکی به مراکزی که تازه مهاجران برای انجام کارهای اداری به آن ها نیاز دارند.
  • مدرسه خوب که برای خانواده های بچه دار یکی از نکات کلیدی در انتخاب خانه است.
  • محلی که دارای شرایط استخدام بیشتر نیروی انسانی است، برای نظارت بیشتر و جلوگیری از گدایی خشونت آمیز و ممانعت از ایجاد سروصدا در داخل واگن های مترو
خرید خانه در شهر تورنتو برای مهاجران

خرید خانه در شهر تورنتو برای مهاجران کانادایی

با این اوصاف بهترین مناطق برای تازه مهاجران، که به تبع پر از انواع آپارتمان های اجاره ای هم هست، روی خط خیابان یانگ از خیابان شپرد (شرقی غربی) تا کمی بالاتر از خیابان استیلز (شرقی غربی) است. پلازای معروف و نه چندان زیبای ایرانیان کمی پایین تر از خیابان استیلز قرار دارد که پر از سوپرمارکت ها و همه رقم بیزنس های ایرانی از مدرسه گرفته تا عتیقه فروشی است. کمی پایین تر از خیابان استیلز خیابان فینچ قرار دارد که ایستگاه مترو از آن جا شروع شده و ترمینال اتوبوس ها و مرز تورنتو و شهرهای بالایی است (مارکام در شرق و وان در غرب). این منطقه همان طور که گفتم جلوه و ظاهر چندان زیبایی ندارد اما تقریباً تمام شرایط بالا را دارد.

انواع خانه ها در کانادا

استودیو یا بچلر واحدهای بدون اتاق خواب هستند که به دلیل کوچکی برای مجردها مناسب تر است. این واحدها در ساختمان های رنتال و احتمالاً کاندوها یافت می شوند.

studio for life

نمونه ای از خانه های استودیو

بیس منت ها یا زیرزمین خانه ها که نسبت به سایر واحدها ارزان تر است اما به دلایلی مثل نداشتن نور، سرد بودن و رطوبت ممکن است به خصوص برای خانواده های بچه دار چندان جذاب نباشد. البته بیس منت برخی خانه ها walk out است (راه به بیرون و حیاط خانه دارد) به طوری که زیرزمین خانه در حقیقت همسطح زمین بوده و زیر زمین نیست بنابراین پنجره های بزرگ و نور کافی دارد اما کماکان سردتر هستند. اما باز هم برای یک تازه مهاجر به کانادا سرپناه و خانه مناسبی محسوب می شود. بنابراین یکی از گزینه های خرید خانه در کانادا است.

بیس منت و زیر زمین ها در کانادا

نمونه ای از بیس منت یا زیرزمین در خانه های کانادایی

رنتال آپارتمان ها ساختمان هایی معمولاً قدیمی و متعلق به یک شرکت است که فردی که manager یا سوپروایزر نام دارد طرف حساب شما برای سایر امور از جمله نشان دادن واحد، دریافت مدارک، رسیدگی به شکایات و خرابی ها و غیره است. این نوع آپارتمان ها از کاندوها ارزان تر و بزرگ تر هستند. گزینه های مقرون به صرفه و خوبی اند اما حتماً پیش از عقد قرارداد از ساکنین در مورد امنیت و آرامش ساختمان سوال کنید. لباس شویی در طبقه پایین و مشترک با سایر مستاجران است اما برخی هموطنان لباس شویی کوچک و حتی ماشین ظرفشویی رومیزی نصب می کنند که البته باید مراقب بود کسی متوجه نشود. مشکل برخی از این ساختمان ها درخواست گواهی اشتغال به کار برای تایید درخواست اجاره که البته ممکن است بتوان با پیشنهاد پیش پرداخت ۶ ماه اجاره (اجاره ۵ ماه اول و ماه آخر) یا کل یک سال این مشکل را حل کرد ولی تضمینی نیست.

خرید خانه به شیوه رنتال هوس در کانادا

رنتال هوس ها در کانادا که اکثرا قدیمی هستند.

آپارتمان های کاندو و خرید خانه در کانادا

کاندو آپارتمان ها ساختمان هایی با مالک های شخصی هستند. شیک تر و تر و تمیزتر از رنتال ها و به تبع آن گران تر و بعضاً بسیار کوچک تر هستند. از طرفی وجود امکانات رفاهی مثل استخر و سالن بدن سازی و لباس شویی مستقل و… آن ها را کمی وسوسه انگیز می کند و گاها با هزینه های نجومی برای تازه مهاجران به کانادا به حساب می آید.

گزینه آخر که به نظر شخص من فقط برای تازه مهاجران به کانادا دارای خانواده های بزرگ تر (چهار نفره و بیشتر) مناسب است خانه ها هستند که شامل تاون هاوس ها (خانه هایی که به صورت قطاری به هم چسبینده اند،semi detached (دو خانه به هم چسبیده) وHouse (یک خانه مستقل مشابه خانه های ویلایی خودمان) و بنگالوها (خانه های مستقل یک طبقه) هستند. بنابراین این موارد را نیز در خرید خانه در کانادا در نظر داشته باشید.

قیمت اجاره ها نیز معمولاً از ۷۰۰-۶۰۰ برای استودیوها تا ۲۲۰۰ و بالاتر برای خانه ها در نوسان است. دیگر صلاح مملکت خویش خسروان دادند!

در مطالب بعدی به ترتیب نکات مهمی که باید در هنگام اجاره خانه مد نظر داشت و نیز وب سایت ها و نقش مشاوران املاک در یافتن و اجاره خانه را خواهید خواند.

چنانچه نظر، سوال، پیشنهاد و یا انتقادی داشتید، می توانید در بخش نظرات در انتهای همین پست آن را با ما در میان بگذارید.

اگر مایل به دیدن دیگر مطالب سایت ازفرنگ هستید؛ پیشنهاد می کنیم تا از مطالب زیر بازدید کنید.

  • در این قسمت باید بین ۳ الی ۶ پست مربوط قرار بگیرد.

بازنشر از: وبلاگ رویاهای یک مهاجر

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *