اعتراض و اعتصاب فانتزی در اروپا

اعتراض و اعتصاب فانتزی در اروپا

داستانی زیبا این بار در شهر رن فرانسه! اعتراض و اعتصاب این بار به صورت فانتزی و تماما قانونی به دستور مدیران اروپایی شکل می گیرد که اهداف کاملا درستی پشت این اعتراض و اعتصاب فانتزی وجود دارد؛ با ما همراه باشید.

اعتراض و اعتصابات در اروپا

هفته ی پیش، جلسه ی آخرِ یکی از کلاس ها، پس از پایان درس، استاد پرسید: بگویید: چه چیز شهر رن را دوست داشتید و چه چیزش را دوست نداشتید؟ عموما گفتند: فضای بارانی اش را دوست نداشتیم و از دوست داشتنی هایشان گفتند.

شهر بارانی رن فرانسه

بارش باران در شهر رن فرانسه

به من که رسید، گفتم: برعکس من خیلی حال و هوای بارانی این شهر را دوست داشتم. در ایران در شهر ما عموما هوا آفتابی است و برای من این هوا خوشایند بود. بعد ادامه دادم. اما اعتصاب هایش را دوست نداشتم. هر هفته اینجا اعتصاب است. چرا؟ بارها رانندگان اتوبوس اعتصاب کردند و برای ما ایجاد مشکل کردند. من که این را گفتم بقیه بچه ها هم تایید کردند.

اعتصاب فانتزی تاکسی داران

استاد که کمی خوشش نیامده بود با یک حالتی شروع کرد از هرکس پرسیدن که در کشور شما اعتراض و اعتصاب هست یا نه؟ آمریکائی گفت: زیاد پیش می آید. مکزیکی با خنده و خیلی عادی دستش را تکان داد و گفت: همیشه! تقریبا هر روز یک گروهی اعتصاب می کنند. یک روز راننده های تاکسی، یک روز رانندگان اتوبوس ها و…

ویتنامی و ژاپنی جوابشان منفی بود و گفتند: نه ما چنین تجربه ای نداریم. به من که رسید، من هم گفتم: ما هم به این شکل که رانندگان اتوبوس یا تاکسی یا… اعتصاب کنند تجربه اش را نداریم. چه معنی دارد بخاطر گرانی یا هر مشکل دیگر مردم سرازیر در خیابان ها بشوند یا یک خدمت رسانی به مردم را معلق کنند و… مگر به این شکل مشکلات رفع می شود؟ بعد پرسیدم: مثلا اینجا این سبک اعتراض و اعتصاب اثر کرده است؟

استاد شانه هایش را بالا انداخت و توضیح داد که قانونی جدید برای کار تصویب شده که مردم در فشار بیشتری قرار گرفته اند، مالیات ها سنگین است و …

امروز با چند تن از همکلاسی هایمان دیدار داشتیم. به محض دیدن من، گفتند: در خبرها دیدیم ایران اعتصاب شده است! خندیدم و به پیشانی ام زدم و گفتم: بلهههه. اما باور کنید اولین بار است بخاطر گرانی و این حرف ها این فضا ایجاد میشود. بعد گفتم: فقط امیدوارم آن استاد اخبار را نشنیده باشد 🙂

فقر و گدایی واژه هایی مربوط به عصر حاضر نیستند و همواره در گذر تاریخ، کشورهای مختلف جهان با آن مواجه بوده اند اما اینکه چگونه با آن رفتار شود و چه راهکاری برای مهار و کنترل آن درنظر گرفته شود چیزی نیست که خیلی از کشورها در آن موفق عمل کرده باشند. چه طرح ممنوعیت گدایی و چه طرح اختصاص بودجه دولتی برای تسهیل شرایط گدایی نمی توانند راهکار هایی باشند که در درازمدت کارآمد باشند.

چرا اعتراض و اعتصاب فانتزی؟

این مدیران غربی خیلی هنرمند هستند. اعتصاب و اعتراض را هم فانتزی کرده اند. به صورت عادی و روتین سالانه، ماهانه، روزانه اجازه اعتصاب به افراد می دهند که افراد تخلیه شوند اما به مسیر و برنامه های خودشان ادامه می دهند. در دو هفته پیاپی برایم ایمیل آمد که گروهی از دانشجویان قصد اعتراض و راهپیمایی دارند و چون اعتراض حق همه است، کلاس ها از ساعت فلان تا فلان تعطیل است. در جریان باشید و اگر نخواستید در فضای دانشگاه نمانید. یعنی این نظم بامزه شان در اعتراض و اعتصاب هم معنی اعتراض و اعتصاب را زیر سوال برده و فانتزی کرده است و برای همین نام آن را اعتراض و اعتصاب فانتزی گذاشته ام.

آیا شما از این همه اعتراض و اعتصاب که در فرانسه به وقوع می پیوندد با خبر می شوید؟ به نظرم خیلی مهم است بدانیم اعتراض و اغتشاش و آشوب در جهان تبدیل به امری طبیعی شده است. رسانه های خارجی طوری جلوه می دهند که در همه ی دنیا مردم راضی اند، فقط در کشوری مثلا همچون ایران از این خبرها است. و برای مردم ما سینه می زنند که وااااااای ببینید چه شده که مردم صدایشان در آمده است.

چنانچه نظر، سوال، پیشنهاد و یا انتقادی داشتید، می توانید در بخش نظرات در انتهای همین پست آن را با ما در میان بگذارید.

اگر مایل به دیدن دیگر مطالب سایت ازفرنگ هستید؛ پیشنهاد می کنیم تا از مطالب زیر بازدید کنید.

  • در این قسمت باید بین ۳ الی ۶ پست مربوط قرار بگیرد.

بازنشر از: کانال تلگرامی تا انتهای افق

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *