p281p

استان ساسکاچوان کانادا زیر ذره بین

استان ساسکاچوان کانادا یکی از خوش آب و هواترین و آفتابی ترین سرزمین های کاناداست که واقع در مرکز این کشور است. از مشهورترین شهرهای استان ساسکاچوان می توان به شهر رجینا، مرکز استان، و همچنین ساسکاتون اشاره کرد. از لحاظ وسعت، ساسکاتون بزرگ ترین شهر استان و رجینا پس از آن دومین شهر وسیع این استان می باشد و …

ساسکاچوان،سرسبز و زیبا

استان سرسبز ساسکاچوان یکی از خوش آب و هواترین و آفتابی ترین سرزمین های کاناداست که واقع در مرکز این کشور است. از مشهورترین شهرهای استان ساسکاچوان می توان به شهر رجینا، مرکز استان، و همچنین ساسکاتون اشاره کرد. از لحاظ وسعت، ساسکاتون بزرگ ترین شهر استان و رجینا پس از آن دومین شهر وسیع این استان می باشد.

موقعیت استان ساسکاچوان کانادا

استان ساسکاچوان از نظر طبیعی به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است که بخش شمالی آن سرسبزتر و پوشیده از جنگل های وسیع و زیبا می باشد. همان طور که پیشتر نیز اشاره شد، این استان بیشترین میزان آفتاب را نسبت به دیگر استان های کانادا دریافت می نماید. سطح بارندگی نیز در استان ساسکاچوان خوب است.

موقعیت جغرافیایی

استان ساسکاچوان کانادا با مساحت ۶۵۱.۹۰۰کیلومترمربع می باشد و پوشیده از دریاچه و جنگل و مزرعه و رود با طبیعتی زیبا است. در غرب آن آلبرتا و شرق آن منیتوبا و در جنوب با آمریکا هم مرز است. شهر های بزرگ آن: ساسکاتون Saskatoon ، رجینا Regina ، پرینس آلبرت Prince Albert ، موس جا Moose Jaw ، یورکتون Yorkton ، سوئیفت کارنت Swift Current ، نورث بتلفورد North Battleford می باشد.
پایتخت آن شهر رجینا و بزرگترین شهر آن ساسکاتون است.

Saskatchewan River

Saskatchewan River,رود ساسکاچوان

نام این ایالت از رودخانه Saskatchewan River گرفته شده است. اقتصاد این ایالت متاثر از کشاورزی، معدن و انرژی است.

جغرافیای ساسکاچوان

این ایالت در مرکز کانادا به شکل مستطیل مانندی قراردارد که از شمال تا جنوب کشیده شده است. مرزهای این استان وابسته به پستی و بلندی طبیعت نیست، بلکه خطوط ترسیمی راست است.در جنوب با استان مونتانا و داکوتای شمالی آمریکا هم مرز است.

گردشکری و اقتصاد استان ساسکاچوان در یک قاب

از نظر اقلیم طبیعی به دو بخش تقسیم شده است: بخش شمالی؛ پوشیده از جنگل بجز قسمت دریاچه شنی در شمالغربی به نام Lake Athabasca Sand Dunes (بزرگترین تپه های شنی جهان در قسمت شمالی).بخش جنوبی؛ در بخش جنوبی نیز تپه های شنی به مساحت km2 300 وجود دارد.

نور آفتاب در کانادا غنیمتی است که در هرجای آن به راحتی یافت نمی شود. این ایالت بیشترین مقدار دریافت آفتاب را در بین دیگر استانهای کانادا دارد. تابستانهای نسبتا گرمی با بیشینه دمای ۳۸درجه دارد. البته در قسمتهای شمالی آن طول دوره تابستان کمتر است. از جنگهای شمالی بادهای گرم به سمت جنوب و آمریکا می وزد.زمستانهای آن ماکزیمم تا -۱۷درجه میرود. بادهای گرمی نیز از غرب می وزد، بارندگی بسیار خوبی نیز در فصول گرم سال دارد. البته نباید این نکته را فراموش کرد که برف در زمستان جزو جدایی ناپذیر اقلیم کانادا می باشد. این استان نیز مستثنی نبوده و در زمستان برف مهمان همیشگی ساکنین آن است.

Atbasca State Sand Park in Saskatchewan

Atbasca State Sand Park in Saskatchewan,پارک ایالتی شن و ماسه آتباسکا در استان ساسکاچوان

تاریخ غنی این استان به بیشتر از ۵۰۰۰ سال پیش در زمان استقرار First Nations در این منطقه بر می‌گردد. از افتخارات این استان وجود جوامع Metis و First Nations در کانادا می‌باشد. اولین گروه اروپایی در اواخر سال ۱۶۰۰ وارد این استان شدند که اکثر آنها کاشف یا تاجر پوست بودند. استان سسکچوان در این زمان بخشی از منطقه شمال غربی بود که این منطقه بیشتر کانادای مدرن را تشکیل می‌داد.

p289p

خیلی زود پس از کنفدراسیون شدن کانادا در سال ۱۸۶۷، مهاجرت به این منطقه آغاز شد. به دلیل وسعت منطقه غیر مسکونی، دولت کانادا  در سال ۱۸۷۲ قانون Dominion Lands را وضع کرد که به مهاجران جدید اجازه می‌داد تا در صورت پاک سازی زمین و انجام کار تولیدی در آن، صاحب آن شوند. نتیجه این قانون جدید، هجوم مهاجران از سراسر جهان به خصوص اروپای شرقی  به این استان بود. در زمان استان شدن ساسکاچوان در سال ۱۹۰۵ ده‌ها زبان مختلف در این استان صحبت می‌شد.
براساس سرشماری سال ۲۰۱۱ ساکنین این مطقه در حدود ۲۸درصدآلمانی،۲۵درصدانگلیسی،۱۹درصداسکاتلندی،۱۹درصد کانادایی، و بقیه اوکراینی، فرانسوی، نروژی می باشند.

اقتصاد استان ساسکاچوان

مهمترین بخش اقتصاد این ایالت بر پایه کشاورزی (جنگل، ماهیگیری، شکار) است. این استان وظیفه بیشترین تولید غلات در کانادا را برعهده دارد. این محصولات شامل گندم، کانولا، کتان، چاودار، جو، نخود فرنگی، عدس، دانه قناری و جو می باشد.
صنعت معدن بخش دیگری از اقتصاد این استان با تولید بیشترین حجم پتاس و اورانیوم در جهان می باشد.
همچنین نفت و گاز طبیعی از تولیدات دیگر این استان است که تولید نفت بعد از آلبرتا بیشترین سهم را در کانادا دارد.گاز بیشتر در بخش غربی این استان کشف شده است.

تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۶ برابر ۴۵میلیارد دلار کانادا بوده است که در سطوح زیر دسته بندی می گردد:

 • ۱۷%: بانک، بیمه، خانه، لیزینگ
 • ۱۳%: معدن، نفت
 • ۱۲%: آموزش، سلامت، خدمات اجتماعی
 • ۱۱%: عمده فروشی، خرده فروشی
 • ۹%: حمل و نقل، ارتباطات
 • ۷%: تولید صنعتی
 • ۶%: کشاورزی، جنگل، ماهیگیری و شکار

اقتصاد در استان ساسکاچوان

صنایع نامبرده شامل شرکت های بزرگی مانند: کارخانه پتاس Potash Corporation of Saskatchewan، هولدینگ منابع طبیعی-نفت-چوب Federated Cooperatives Ltd، شرکت سوئدی استیل IPSCO، بیمه و اتومبیل Saskatchewan Government Insurance (SGI)، تلفن SaskTel، گاز و انرژی SaskEnergy & SaskPower

دولت

دولت کانادا در یک سیستم فدرال عمل می‌کند که بر برخی امور متعلق به دولت ملی در اوتاوا و برخی دیگر تحت کنترل دولت‌های استانی، کنترل دارد. استان ساسکچوان مجلس انتخابی دموکراتیک خود را دارد. (مجمع قانونگذاری ساسکاچوان) که در شهر مرکزی رجاینا واقع شده‌است. ۵۸ نماینده در این مجلس کار می‌کنند که هر یک خدمتگذار یک ناحیه خاص است. دولت این استان تحت کنترل حزب حزب دموکرات جدید(NDP) به رهبری آقای لورن کالورت می‌باشد.

این استان به طور کل تمایل به جناح چپ و NDP دارد و در ۶ دهه پیشین قدرت در دستان این جناح بوده‌است.

شهرهای اصلی

رِجاینا مرکز استان و دومین شهر بزرگ استان بوده و جمعیت آن حدوداً ۲۰۰۰۰۰ نفر می‌باشد. علاوه بر اقتصاد خدماتی، رجاینا از صنایع مربوط به منابع طبیعی اطراف شهر سود می‌برد. در ضمن با حمایت دانشگاه پارک تحقیقاتی رجاینا این شهر مرکز نوآوری و فناوری شده‌است.

این شهر در سال ۱۸۸۲ به نام ملکه ویکتوریا در انگلستان نام گرفت.

قبل از آن که ساسکاچوان به استان تبدیل شود، رِجاینا ستاد مناطق شمال غربی بوده‌است. در سال ۱۹۰۶ کمی بعد از استان شدن سسکچوان این شهر مرکز استان شد.

سَسکَتون با جمعیت بالغ بر ۲۶۵۰۰۰ نفر بزرگترین شهر این استان است. به لطف اقتصاد رو به رشد، جمعیت این شهر از شهر مرکزی رجینا در اواسط دهه ۱۹۸۰ فراتر رفت. اغلب از این شهر با نام “پاریس مرغزارهاً یاد می‌کنند. رودخانه سَسکَچوان این شهر را به دو قسمت تقسیم کرده‌است و خط افق زیبایی به آن می‌دهد.

اقتصاد این شهر از کشاورزی و معدن به سمت فناوری و خدمات مالی تغییر شکل داده‌است. سسکتون سرآمد بیوتکنولوژی کشاورزی در جهان بوده و سالانه جذب کننده سرمایه‌های شرکت‌های درجه یک دارویی جهان می‌باشد. دانشگاه سَسکَچوان که یک دانشگاه تحقیقاتی جامع می‌باشد در این شهر واقع شده‌است. تنوع فرهنگی سَسکَتون موجب پیدایش جشنواره‌های مردمی مخصوصاً در تابستان می‌شود. از این جشنواره‌های مردمی می‌توان به جشنواره جاز، جشنواره بین‌المللی Fringe و جشنواره شکسپیر در سسکچوان اشاره کرد که هر ساله جذب کننده توریست از کانادا و سراسر جهان می‌باشد.

شهر ساسکاتون بزرگترین شهر ایالت ساسکاچوان

شهرها

 • اِستِوَن
 • پرینس البرت
 • رجاینا
 • سسکتون
 • وارمِن
 • یُرکتن
 • وِیبِرن
 • سوییفت کارنت
 • نُرث بَتِلفُرد
 • موس جا
 • مِلویل
 • مِلفُرت
 • مِیَدُ لِیک
 • مارتِنزویل
 • لُیدمینیستر
 • هامبُلت
 • فلین فلان

چنانچه نظر، سوال، پیشنهاد و یا انتقادی داشتید، می توانید در بخش نظرات در انتهای همین پست آن را با ما در میان بگذارید.

اگر مایل به دیدن دیگر مطالب سایت ازفرنگ هستید؛ پیشنهاد می کنیم تا از مطالب زیر بازدید کنید.

 • در این قسمت باید بین ۳ الی ۶ پست مربوط قرار بگیرد.

بازنشر از: منبع اول

            منبع دوم

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *