اقتصاد مقاومتی فرانسوی!

اقتصاد مقاومتی فرانسوی!

در این پست به یکی از عجیب ترین چیز هایی می پردازیم که برای ما ایرانی ها غیر قابل درک است. مگر می شود فرانسه که یکی از قطب های صنعتی دنیا است هم اقتصاد مقاومتی داشته باشد؟

اقتصاد مقاومتی فرانسوی

هر یورو نزدیک به پنج هزارتومان هست. خب طبیعی است که خرج و مخارج زندگی، خیلی با ایران تفاوت دارد. چه ریخت و پاشی داشتیم در ایران! دو کیلو پرتغال، دو کیلو انار، دو کیلو خیار دو کیلو گوجه دو کیلو سیب و… اینجا میرویم دوتا گلابی میخریم. سه عدد گوجه فرنگی. یه کاهو و سه عدد پرتغال، یک عدد انار…

اول ها خیلی برایم سخت بود و احساس خوبی نداشتم از این محدودیت حتی در حدی که قیمت ها رو دقت کنم و یا هر چیزی رقم کمتر دارد بخرم اما کم کم دیدم چه کار خوبی است. تا به حال چیزی در یخچال خراب نشده. چون چیزی نمی ماند که خراب شود. تازه خوری ما بیشتر شده و مدام چیز مانده نمی خوریم با این نگاه که بخوریم تا خراب نشده. برنامه ریزی کردم که هر روز یا یک روز درم یان خرید بروم و مواد ضروری برای غذا را تهیه کنم.

یورو و اقتصاد مقاومتی

یورو، واحد پول فرانسه و کشور های اروپایی

جبر روزگار ما را مقتصد کرده بود و شنیده ام که اقتصاد نه به معنای صرفه جویی که به معنای متعادل و با حساب مصرف کردن است. گذر زمان و مشاهدات میدانی ام نسبت به سبک زندگی خوراکی آدم های اینجا و در گفتگو های کلاسی، دیدم و شنیدم که این سبک مصرف فرهنگ مردم اینجاست و آنها هم به همین شکل خرید انجام می دهند. یعنی ربطی به صرفه جویی و نداری، ندارد. نگاهشان این است که باید تازه خورد که برای سلامتی مفید است و همت دارند که حتی شده هر روز خرید بروند و مایحتاج آن روز را تهیه کنند. و البته کاملا مقتصد هستند و اصلا در خرج کردن به سبک ما دست و دلباز نیستند!

زودتر مصرف کنید! تاریخ انقضا عجیب!

در این مورد بیشتر باورم شد وقتی اولین بار مربایی که داخل یخچال نگذاشته بودم به هفته نرسید که ترشید و کپک زد! با تحقیق و پرس و جو فهمیدم اینجا از حداقل یا در خیلی موارد از هیچ مواد نگهدارنده ای در تهیه کمپوت ها و کنسرو ها و مربا ها و … استفاده نمی کنند!

کنسرو های فرانسوی

به عنوان یک شاهد عینی عرض کنم که پیش از سفر به اینجا دچار حساسیت حاد شده بودم بدن و صورتم دچار تورم و خارش آزاردهنده می شد و هرچه دکتر می رفتم می گفتند باید از مواد حساسیت زا و دارای مواد نگهدارنده دوری کنی مثل گوجه فرنگی، رب و راه درمانی جز رعایت ندارد که احتمالا به موادی بدنت آلرژی پیدا کرده است؛ و من با اینکه نسبتا رعایت می کردم اما تفاوتی نمی کرد و مجبور شدم دو بار کورتون بزنم و یک روز درمیان قرص کورتون دار سیتریزین بخورم. اما در اینجا اصلا با این مشکل رو به رو نبودم.

یکی از دلایل سالم بودن کنسرو ها و مواد غذایی در خارج از کشور، کمتر استفاده کردن از مواد نگه دارنده است!

یکسال تمام این وضعیت ادامه داشت تا به اینجا سفر کردم. ازترس اینکه این قرص را اینجا پیدا نکنم بیش از بیست بسته خریداری کردم و با خود آوردم. تقریبا دو هفته از حضورم در اینجا نگذشته بود که الحمدلله حساسیت کامل برطرف شد و با اینکه بسیار از گوجه فرنگی و رب هم استفاده می کنم حتی یکبار هم علائم حساسیت دیده نشده است.

هرکس همت عالی نکند که بر اساس توان و تخصصش جای برخی مسئولین و مدیران نالایق نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را بگیرد به نظرم خون شهدایی را که این نظام اسلامی را برپا و حراست کردند پایمال کرده است و بی شک روز حساب باید پاسخگو باشد. بس است هرچه در این فضاهای مجازی بنای انتقاد برداشته ایم و وارد عرصه عمل نمی شویم.

چنانچه نظر، سوال، پیشنهاد و یا انتقادی داشتید، می توانید در بخش نظرات در انتهای همین پست آن را با ما در میان بگذارید.

اگر مایل به دیدن دیگر مطالب سایت ازفرنگ هستید؛ پیشنهاد می کنیم تا از مطالب زیر بازدید کنید.

  • در این قسمت باید بین ۳ الی ۶ پست مربوط قرار بگیرد.

بازنشر از: کانال تلگرامی تا انتهای افق

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *